14-27.07.2022 XXI Pielgrzymka do Medjugorje

27
lip

W dniach 14 -27.07.2022 r. odbyła się XXI Pielgrzymka do Sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorje, w Bośni i Hercegowinie. Pielgrzymkę zorganizowała Wspólnota Królowej Pokoju przy naszej parafii pod kierunkiem Eugenii Angierskiej. Opiekę duchową sprawował ks. Tadeusz Bachorz, rezydent Parafii pw. św. Michała Archanioła w Królikowie w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Eugenia Angierska, organizator pielgrzymki

FOTOGALERIA Z XXI PIELGRZYMKI DO MEDJUGORJE

14.07. przed wyjazdem na pielgrzymkę w naszym kościele parafialnym została odprawiona Msza św. w intencji pielgrzymów oraz owoców duchowych, którą celebrował opiekun duchowy ks. Tadeusz Bachorz.

W pielgrzymce udział wzięło 56 pielgrzymów głównie ze Zbąszynka – 13 osób, z Nowego Tomyśla, Świebodzina, Gorzowa, Lubrzy, Zbąszynia i innych miejscowości.

Pielgrzymi uczestniczyli w codziennym programie modlitw w godz. 18:00-21:00, w wieczornych Adoracjach Najświętszego Sakramentu, wspinali się na Górę Objawień Podbrdo i Górę Krizevac.

Pielgrzymi przebywali także: w Tihaljina w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, gdzie w kościele znajduje się słynna na cały świat figura Matki Bożej Królowej Pokoju. Tam została odprawiona uroczysta Msza św., którą celebrował nasz opiekun duchowy ks. Tadeusz Bachorz.


Tihaljina to miejscowość, która słynie z przepięknej figury Matki Bożej. Parafia została utworzona tu w 1889 r. i jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. W roku 1983 o. Jozo Zovko po uwolnieniu z więzienia został tutaj proboszczem. W związku z tym, że jest on od samego początku świadkiem objawień, pielgrzymi przybywali do Tihaljiny na spotkania z nim, aby słuchać jego świadectwa uwiarygodnionego doświadczeniem z więzienia za Medjugorie. W ten sposób miejscowość i parafia szybko zasłynęła na całym świecie. Ojciec Jozo opowiadając o przesłaniach, orędziach, kamieniach dawanych przez Gospę, posługiwał się i posługuje wizerunkiem Matki Bożej.

Pielgrzymi wzięli udział w spotkaniach z Franciszkaninem o. Marinko Sakota, z Patrykiem i Nancy Latta z Kanady, z narkomanami we Wspólnocie Cenacolo oraz odwiedziliśmy Oazę Pokoju. Wysłuchali także piękne świadectwo Gorana, który opowiadał o swojej dramatycznej drodze upadłości aż do wielkiego nawrócenia w Medziugorje. Wysłuchano także historię Sanktuarium i objawień, którą przedstawiła polska tłumaczka w Medjugorje Agnieszka Soldo.

25 lipiec to dzień odpustu parafialnego, gdzie patronem parafii Medjugorje jest św. Jakub Apostoł. Pielgrzymi uczestniczyli w tradycyjnej procesji z figurą św. Jakuba, która zaczęła się o godz.10:45 z kościoła przy śpiewie litanii do wszystkich świętych. Procesja z figurą świętego przy licznym udziale wiernych wyruszyła z kościoła parafialnego w kierunku parku. Tam została odprawiona uroczysta Msza św.

Pielgrzymi przebywali także w Matczynej wiosce, która jest organizacją służącą wychowaniu i trosce o opuszczone i zaniedbane dzieci.

Działa ona od 1993 roku i powstała dzięki pragnieniu i staraniom jej założyciela o. Slavka Barbaricia, aby dzieciom i młodzieży zapewnić fachową i zorganizowaną pomoc opiekuńczo-wychowawczą oraz troskę dzięki, której mogłyby się w pełni rozwijać fizycznie, umysłowo, moralnie, religijnie i kulturowo. Organizacja oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 8 września 1996 roku. W ramach wioski znajduje się przedszkole, gabinet stomatologiczny oraz fizjoterapia.

Autokarem udaliśmy także do Dubrovnika w Chorwacji oddalonego od Medjugorje około 120 km. Dubrovnik to perła Adriatyku i jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Po wysłuchaniu historii i zwiedzaniu miasta popłynęliśmy stateczkiem do Catvat … urokliwego miasteczka oddalonego od Dubrownika o 20 km na południe.
W Catvat w kościele pw. św. Mikołaja uczestniczyliśmy we Mszy św., którą sprawował nasz opiekun duchowy ks. Tadeusz Bachorz. Po Mszy św. był czas na opalanie i kąpiel w Adriatyku.

Pielgrzymi odpoczywali nad słynnymi wodospadami w Kravica pod Medjugorje oraz płynęli stateczkiem na wyspę Hvar, gdzie uczestniczyli w kościółku we Mszy św.

Rano 26.07. o godz.7:00 pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy wieczystej adoracji w Medjugorje. Po Mszy św. wyruszyli w drogę powrotną do domu… to był ostatni dzień pobytu w Medjugorje. 27.07. Około godz. 10:00 pielgrzymi powrócili szczęśliwi i bezpieczni do Zbąszynka.

FOTOGALERIA Z XXI PIELGRZYMKI DO MEDJUGORJE

FOTO: MARIOLA SZUKALSKA