Nowe wezwania Litanii loretańskiej oraz ujednolicenie formuły popularnych modlitw

06
wrz

Konferencja Episkopatu Polski podczas 386. Zebrania Plenarnego, odbywającego się na Jasnej Górze zatwierdziła 28.08.2020 r. nowe wezwania Litanii loretańskiej oraz ujednolicone formuły popularnych modlitw, a także melodie dla polskiego przekładu sekwencji liturgicznych… czytaj więcej 

1.Wprowadzenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej:
„Matko miłosierdzia” (w litanii po wezwaniu: „Matko Kościoła”)
„Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”)
„Pociecho migrantów” (po Ucieczko grzesznych”)

2.Wprowadzenie ujednolicenia brzmienia tekstów popularnych modlitw w publikacjach:
Pozdrowienie Anielskie:
– (poprawna formuła to „Zdrowaś Maryjo” (a nie „…Mario”)
„błogosławionaś Ty między niewiastami” ( a nie np. „błogosławiona jesteś”)

3. W modlitwie ” O krwi i wodo…” odmawianej w ramach Koronki do Miłosierdzia Bożego potwierdzono jako obowiązującą formułę „któraś wypłynęła…”, a nie „wytrysnęła”.

4. Przyjęto także ujedoliconą wersję modlitwy „O mój Jezu…” odmawianej na zakończenie rozważań tajemnic różańcowych. Odtąd ma mieć ona formę: ” O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego  miłosierdzia”.