Wspomnienie św. Błażeja

03
lut

03.02.2020r. we Wspomnienie św. Błażeja licznie zebrani wierni, jak co roku, uczestniczyli we Mszy św., którą sprawował Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak w koncelebrze z ks. Rezydentem Dariuszem Wołczeckim. Homilię wygłosił ks. Proboszcz. Pod koniec Mszy św. wierni otrzymali błogosławieństwo świecami św. Błażeja połączone z modlitwą: „Za wstawiennictwem św. Błażeja niech Bóg uchroni cię od choroby gardła i wszelkiej innej choroby”.

Św. Błażej, biskup Sebastymiasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji – umarł śmiercią męczeńską za czasów cesarza Licyniusza i jego prześladowań chrześcijan. Zastosowano wobec niego najokrutniejsze tortury, by zmusić go do odstępstwa od wiary, a za jego przykładem skłonić do apostazji innych. Kiedy przebywał w lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła kość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Ścięto go mieczem prawdopodobnie w 316 roku.
Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy.

FOTOGALERIA:

Foto: Jerzy Ganecki