• To wydarzenie minęło.

15.08.2022    Uroczystość Wniebowzięcia NMP

(Poniedziałek (15.08.) – uroczystość Wniebowzięcia NMP – Msze św. według porządku wakacyjno – niedzielnego. Na Mszach świętych błogosławieństwo ziół i kwiatów)

Słyszeliśmy o Arce w Efrata, *
znaleźliśmy ją na polach Jaaru.
Wejdźmy do Jego mieszkania, *
padnijmy przed podnóżkiem stóp Jego.

Wyrusza z Panem Arka Jego chwały

Obchodzona 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji jest znane jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP Papież Pius XII ogłosił w 1950 roku.
W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych.

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

EWANGELIA (ŁK 11, 27-28)

Błogosławione łono, które Cię nosiło

Refleksja do Ewangelii:

Faktycznie, Maryja miała wielkie szczęście, że została Matką Boga. Nie ma wśród ludzi osób o większej godności niż Ona. Żadna znana w świecie godność nie dorówna godności Matki Boga. A jednak Jezus zrównuje z Nią tych, którzy „słuchają słowa Bożego i zachowują je”. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wielkim szczęściem jest możliwość słuchania słowa Bożego, a jeszcze większym zachowywanie go. To prowadzi do upodobnienia się do Jezusa, a to z kolei do wielkiego wewnętrznego pokoju i harmonii ze sobą, światem i Bogiem(deon.pl)

Wideo komentarz do Ewangelii:  Kilka słów o Słowie, o. Michał Legan, Paulin

1. Wzięta do nieba Maryja Królowa,
Już jaśnieje w koronie;
Odeszła od nas Matka Jezusowa,
Siedzi z Synem na tronie.
Wydają nieba triumf wesoły,
Wielbią Królowę Święci z Anioły
Widząc Ją na Boskim łonie.

2. Piękna jak księżyc, jak słońce wybrana,
Księżyc pod Jej nogami,
Na Niej purpura ze słońca utkana,
Gwiazdami haftowana.
Z dworem Aniołów weszła do chwały,
Równych widoków nieba nie miały,
Z takimi wspaniałościami.

3. Odchodzisz od nas, o Matko jedyna,
Byś nam zjednała Boga,
Więc racz się wstawić do Swojego Syna
Zawsze, gdy na nas trwoga,
Ażeby od nas odwrócił wojny,
Uśmierzył burze, dał czas spokojny,
Niech Twoja sprawi przyczyna.

(XVIII w. pieśń kościelna)

PIEŚŃ:   O MARYI Z OKAZJI WNIEBOWZIĘCIA

Film o ludowym celebrowaniu święta Matki Boskiej Zielnej. Opowiadam o zwyczajach, obrzędach, zabiegach magicznych i rytuałach religijnych. 15 sierpnia – czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w kulturze ludowej związane jest ze święceniem pierwszych plonów. Jest to tradycja znana jeszcze z czasów przedchrześcijańskich

Data:
15 sierpnia