Święto Kolejarzy – Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

25
lis

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza – polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W czasie II RP Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu. Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu – na drugą niedzielę września. Po raz pierwszy po wojnie obchodzono je w 1954 roku. Na wniosek NSZZ Solidarność, począwszy od roku 1991 wprowadzono Święto Kolejarza w dniu 25 listopada, tj. w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

25.11.2022r. uroczystą Mszą św. o godz. 11:00 rozpoczęto jak co roku w naszej parafii Święto Kolejarzy. Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak przewodniczył Mszy św. w intencji Kolejarzy, emerytów, ich rodzin i za zmarłych Kolejarzy, o którą prosiły Związki Zawodowe przy Zakładzie Linii Kolejowych z siedzibą w Zbąszynku oraz pracownicy PKP Cargo.
W koncelebrze Mszy św. uczestniczył nasz parafianin
ks. prof. dr Dariusz Śmierzchalski- Wachocz, aktualnie Proboszcz parafii w Opalewie.

Ks. dr Dariusz w homilii do zebranych przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Symbol koła, z jakim przedstawiana jest święta Katarzyna od XIX wieku, jest herbem kolejarzy. Ks. Dariusz podkreślił również odwagę, poświęcenie i zaangażowanie kolejarzy w budowie nowej Polski po odzyskaniu 104 lat temu niepodległości i w czasach obecnych. Życzył wszystkim zdrowia i opieki patronki kolejarzy św. Katarzyny.

Uroczysty charakter Mszy św. podkreślał udział trzech pocztów sztandarowych kolejarzy: Niezależny Związek zawodowy Solidarność Cargo, Niezależny Związek Zawodowy Solidarność Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze oraz Związek Zawodowy Kolejarzy Zachodniego Obszaru R.P. Zbąszynek 1983-2020. Lekcję podczas Mszy św. czytał aktualny kolejarz, nasz pomocnik kościelnego, Adam Frąckowiak.

Po Mszy św. wszyscy wierni i poczty sztandarowe udali się pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej Patronki Kolejarzy na Placu Dworcowym.

Na początku ks. Proboszcz Jerzy Kordiak w modlitwie zawierzył pracowników kolei i emerytów ich Patronce św. Katarzynie.

Następnie głos zabrali Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze Mariusz Olejniczak oraz wiceburmistrz Zbąszynka Jan Makarewicz.

Na zakończenie ceremonii złożono wiązanki kwiatów, a sztandary oddały hołd św. Katarzynie.

FOTO GALERIA Z UROCZYSTOŚCI

FOTO: Ryszard Kamyszek