Święto Św. Archaniołów

29
wrz

29 września kościół obchodzi święto Św. Archaniołów: Michała , Gabriela i Rafała, którzy odegrali szczególną rolę w historii zbawienia. Aniołowie są „duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie”, aby im objawić plany Stwórcy i chronić ich przed wpływami księcia ciemności.

  • Archanioł Michał – „Któż jak Bóg?”
Jego imię (po hebrajsku Mi-ka-El) można przetłumaczyć jako „Któż jak Bóg?”. Pochodzenie imienia wiąże się z rozpowszechnioną chrześcijańską legendą o buncie Lucyfera (najpotężniejszego z aniołów) i jego zwolenników. To właśnie wtedy jeden z pomniejszych aniołów miał wystąpił przeciwko buntownikom z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”. Pod tym właśnie hasłem skupili się wokół niego pozostali aniołowie wierni Bogu. Zawołanie, stało się odtąd nowym imieniem anioła, który je wypowiedział, wzywając do walki z niebiańskimi rebeliantami, a on sam, już jako Mika’el, wyniesiony został potem do godności wodza zastępów.
  • Archanioł Rafał. „Bóg uzdrawia”
Jego imię (po hebrajsku Rafa-El) można przetłumaczyć jako „Bóg [El] uzdrawia”. Rafał to uzdrowiciel, który mocą Boga dokonuje uzdrowień na duszy i na ciele. Rafał pojawia się tylko w jednej biblijnej Księdze Tobiasza, który został uznany za patrona aptekarzy, lekarzy, pacjentów, a także emigrantów, pielgrzymów, uchodźców, podróżników i żeglarzy.
  • Archanioł Gabriel. „Bóg jest mocą”
Jego imię (po hebrajsku Gabri-El) można przetłumaczyć jako „Mąż Boży”, „Bohater Boży” albo „Bóg jest mocą”. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela. Zwiastuje także Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Według niektórych pisarzy kościelnych Gabriel był aniołem stróżem Świętej Rodziny. Ze względu na swoją misję posłańca Gabriel został uznany za szczególnego opiekuna dyplomatów, listonoszy oraz (co ciekawe)… filatelistów. Został także oficjalnie ogłoszony patronem telekomunikacji i tzw. środków masowego przekazu.
Po raz pierwszy spotykamy go w Księdze Daniela, której akcja rozgrywa się podczas niewoli babilońskiej. Po wizji barana i kozła oszołomiony prorok Daniel, nie rozumiejący sensu tego, co zobaczył, otrzymał pomoc od anioła, którym okazał się właśnie Gabriel.

W naszej parafii w szczególny sposób czcimy Św. Michała Archanioła. W ołtarzu wyeksponowana jest figura św. Michała, którą jako dar dla parafii ofiarował nasz parafianin misjonarz O. Biskup Krzysztof Białasik SVD, Ordynariusz Diecezji Oruro w Boliwii. Figurka Św. Michała Archanioła została przekazana 27.06.2007 r. podczas uroczystej Mszy św. w 50 rocznicę powstania parafii Zbąszynek. Figurkę wykonali boliwijscy Indianie.


W święto Archaniołów wieczorną Eucharystię o godz. 18:30 sprawował nasz Wikariusz ks. Sławomir Szocik, który wygłosił kazanie o roli św. Archaniołów w życiu ludzi.

Przed zakończeniem Eucharystii ks. Sławomir odmówił Litanię do św. Archaniołów, a na koniec udzielił zgromadzonym kapłańskiego błogosławieństwa.

FOTO: Jerzy Ganecki