50 rocznica powstania Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

18
cze

18 czerwca 2022 r. przypadała 33. rocznica koronacji słynącego łaskami obrazu w Rokitnie. W tym roku obchodzona była także 50. rocznica powstania diecezji gorzowskiej i 30. rocznica utworzenia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przewodniczył Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.


Przed uroczystością rocznicowych obchodów w naszej parafii w dniach 09-17.06.2022 r. trwała nowenna do Matki Bożej Rokitniańskiej.


Poniższe sprawozdanie z przebiegu uroczystości przygotowała Gabriela Raczyńska.

” Dnia 18.06.2022 r. delegacja naszej parafii uczestniczyła w uroczystych obchodach Jubileuszu 50-lecia ustanowienia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, który został połączony z odpustem w Rokitnie. O godz. 10:00 była Modlitwa Różańcowa, po niej Proboszcz Zielonogórskiej Katedry ks. Adam Put wygłosił katechezę o historii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Dnia 18.06.2022 przypada 33 rocznica Koronacji Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i 50 rocznica utworzenia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W swoim przemówieniu ks. Biskup Tadeusz Lityński, Ordynariusz diecezji wspomniał o koronacji rokitniańskiego obrazu oraz o wizycie Papieża Polaka Jana Pawła II w 1997 r. w Gorzowie Wlkp. Biskup Tadeusz Lityński odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy.

Ks. Bp Tadeusz Lityński Ordynariusz naszej diecezji

O godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, a którą koncelebrowali biskupi z diecezji wchodzącej w skład Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.
Bp W. Lechowicz podkreślał w homilii, że powinniśmy być wspólnotą poszukującą Jezusa i stawiającego Jezusa w centrum naszego życia. Należy słuchać Boga i człowieka, bo to znak rozpoznawczy chrześcijanina i Kościoła. Wzorem Maryi należy mieć uszy otwarte na słowo Jezusa i słowo człowieka. Abyśmy słuchali się nawzajem…

Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz wygłasza homilię
( środku) – Gabriela Raczyńska i Teresa Płachta, przedstawicielki naszej parafii

Księża dziekani otrzymali jubileuszowe świece, które miały być wniesione do kościołów parafialnych 19.06.2022 r. Na zakończenie Mszy św. małżeństwo z Zielonej Góry M i P. Guby zawierzyło Diecezję Zielonogórsko-Gorzowską Matce Bożej cierpliwie Słuchającej z Rokitna.

W uroczystości wzięli udział: Abp Andrzej Dzięga, Bp Edward Dajczak, BP Krzysztof Zadarko, Bp Paweł Socha, delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej pod przewodnictwem Bp Waldemara Pytla i Bp Mirosława Woli z kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Dowódca Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i wielu środowisk. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, zespół wokalny i orkiestra kameralna.
Pododdział honorowy wystawił 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, a wartę przy Obrazie Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej pododdziały Wojsk Lądowych Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Dowódca Sił Zbrojnych Wojska Polskiego gen. Jarosław Mika

Po Mszy św. odbył się festyn rodzinny: atrakcje dla dzieci, pokaz sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego oraz kiermasz produktów regionalnych.

Naszą parafię reprezentowali: Jan Greczycho, wiceprezes Diecezjalnej Akcji Katolickiej i prezes Parafialnego Oddziału AK oraz przedstawicielki Parafialnego Żywego Różańca, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Caritasu: Gabriela Raczyńska, Teresa Liman i Teresa Płachta.”

Jan Greczycho (po prawej) prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

(od lewej) – Teresa Liman, Gabriela Raczyńska i Teresa Płachta


FOTO GALERIA Z PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI 50-LECIA DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

FOTO: Krzysztof Król z Gościa Niedzielnego, Jan Greczycho