IV Pielgrzymka Parafian z Gryfina

21
maj

21.05.2022 r. do naszej parafii przybyli po raz czwarty parafianie z Gryfina i okolic, aby uczcić pamięć ks. Prałata Jana Palicy, który był Proboszczem w naszej parafii w latach 1958-1968, a w Gryfinie był Proboszczem w latach 1945-1955. Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenia Wspólnota Polska Koło w Gryfinie.

W tym roku w uroczystej procesji prowadzeni przez zespół Borzymianka oraz sztandar koła Wspólnoty Polskiej w Gryfinie przynieśli do naszego kościoła tabliczkę w medalem wydanym z okazji 75 rocznicy osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej. Tabliczka umieszczona zostanie przy obrazie Matki Boskiej Królowej Polski – Hołdu stanów.


Ten dar wnosili Paweł Nikityński wiceburmistrz Gryfina, Jerzy Miler członek Zarządu Powiatu Gryfino, Zdzisław Szczepkowski prezes zarządu Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz ks. kan. Jerzy Brocławik.

Mszę świętą, na którą oprócz gości przybyli także nasi parafianie, celebrowali Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak oraz ks. kan. Jerzy Brocławik, który przybył z pielgrzymami z Gryfina.

W homilii ks. Jerzy Kordiak wspomniał o kultywowaniu pamięci o pierwszych przesiedleńcach, którzy wraz z ks. Janem Palicą zagospodarowywali ziemię gryfińską. Po Mszy świętej nastąpiło poświęcenie przywiezionej tabliczki. Poprzedziło je wystąpienie wiceburmistrza Gryfina Pawła Nikityńskiego, następnie księża poświęcili tabliczkę.

Tuż po Mszy świętej wszyscy udali się na cmentarz, na grób ks. Prałata Jana Palicy. Po krótkich wystąpienia wiceburmistrza Gryfina Pawła Nikityńskiego, burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego oraz Zdzisława Szczepkowskiego prezesa koła Wspólnota Polska księża poprowadzili modlitwę.

W trakcie uroczystości na cmentarzu przed grobem śp. ks. Prałata Jana Palicy Zespół Borzymianka z Gryfina odśpiewał kilka pieśni.

FOTO GALERIA Z POBYTU PIELGRZYMÓW Z GRYFINA:

FOTO: Jan Mikuła


„W sierpniowy słoneczny dzień na gryfińskim dworcu zatrzymał się pociąg ze składem nie bardzo przypominającym wagony. Był rok 1945. Grupa przesiedleńców z Kałusza zatrzymała się na tym skrawku nieznanej sobie ziemi. Uważali, że to tylko będzie chwila, że wrócą, nie wrócili. Gryfińska ziemia stała się ich domem. Z pionierami przyjechał ks. Jan Palica, który był nadzieją i podporą w tych trudnych momentach. Kresowiacy wieźli swój dobytek, a ks. Jan Palica największy skarb, – obraz Matki Bożej z kościoła w Kałuszu. Autorem obrazu jest lwowski malarz Stanisław Kaczor-Batowski. Obraz przedstawia hołd stanów polskich składany Matce Boskiej Królowej Polski. 2 września 1945 r. ks. Jan Palica odprawił przed nim pierwszą polską Mszę katolicką w Gryfinie.

Ksiądz Prałat Jan Palica po długoletniej posłudze w Gryfinie i Szczecinie-Dąbiu trafia w 1958 roku do Zbąszynka, tu po zakończeniu swojej kapłańskiej pracy, jako proboszcz parafii przechodzi na emeryturę. Zdrowie jednak dało o sobie znać, ksiądz Jan często i coraz poważniej chorował, 25 kwietnia 1974 roku Pan powołał Go do swojego domu. Pamięć o nim trwa wśród parafian zarówno z Gryfina jak i Zbąszynka. Mieszkańcy Gryfina w hołdzie swojemu pierwszemu proboszczowi kilkakrotnie pielgrzymowali na grób ks. Jana Palicy. W czasie pielgrzymki w 2018 roku przywieźli w darze dla kościoła w Zbąszynku kopię obrazu Hołd stanów polskich Matce Boskiej Królowej Polski. Obraz ten zdobi wnętrze kościoła.”