Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

10
kwi

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa.
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła – znana już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Rozpoczyna Wielki Tydzień i jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.


10.04.2022r. w Niedzielę Palmową czyli w Niedzielę Męki Pańskiej podczas wszystkich Mszy św. kapłani święcili przyniesione przez wiernych palmy. Główny celebrans Mszy św. wnosił do świątyni dużą gałązkę palmową, a następnie święcił wszystkie palmy przyniesione przez wiernych na Mszę św.

Sumę o godz. 11:00 celebrował Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak podczas której czytano Ewangelię Męki Pańskiej według św. Łukasza. Ewangelię czytali: główny celebrans Mszy św., nadzwyczajny szafarz Jerzy Ganecki i lektor Daniel Hoffmann.

Animację Słowa Bożego podczas Eucharystii prowadzili: czytania lekcji- Jan Greczycho, prezes Parafialnej Akcji Katolickiej i lektor Kamil Kowalczyk, a modlitwę wiernych zanosiła Gabriela Raczyńska, członek Akcji Katolickiej.

Jan Greczycho, prezes AK czyta lekcję
Kamil Kowalczyk, lektor – drugie czytanie

FOTOGALERIA – NIEDZIELA PALMOWA:

FOTO: Jan Mikuła