Wielki Post: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale

07
mar

DROGA KRZYŻOWA (łac. via crucis) – w Kościołach katolickich jest to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Św. Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w Wielkim Poście.

W naszej parafii Droga Krzyżowa odprawiana jest w Wielkim Poście w piątek – dla dzieci o godz. 17:00, a dla młodzieży i dorosłych o godz. 17:45.

FOTO Z DROGI KRZYŻOWEJ W DNIU 04.03.2022 R.


GORZKIE ŻALE – to nabożeństwo pasyjne mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego, odprawianego w okresie Wielkiego Postu, szczególnie w niedziele, ale również – zależnie od lokalnych zwyczajów – w inne dni (np. w czasie Triduum Paschalnego, zwłaszcza w Wielki Piątek). Gorzkie Żale są tradycją wyłącznie polską. Składa się z trzech części. W poszczególne niedziele Wielkiego Postu odprawia się kolejne części (dwukrotnie, gdyż Wielki Post trwa sześć tygodni), natomiast Zachęta (Pobudka) pozostaje zawsze ta sama.

W naszej parafii Gorzkie Żale odbywają się zawsze w niedzielę w czasie Wielkiego Postu o godz. 17:30. Pierwsze Gorzkie Żale w dniu 06.03.2022 r. odprawił Wikariusz ks. Sławomir Szocik, który w trakcie nabożeństwa wygłosił kazanie pasyjne.

FOTO Z GORZKICH ŻALI W DNIU 06.03.2022 R.

FOTO: Jerzy Ganecki