Ofiarowanie Pańskie, Matki Bożej Gromnicznej

02
lut

02.02.2022r. w Święto Ofiarowania Pańskiego, Matki Bożej Gromnicznej w naszej parafii zostały odprawione Msze św. w kościele parafialnym o godz. 7:00 i 18:30, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 8:15 i w Chlastawie o godz. 17:00.

Uroczystą Mszę św. wieczorną celebrował Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak, który na początku Eucharystii poświęcił przyniesione przez wiernych gromnice.


Mszę św. uświetnił chór parafialny „Milenium” pod kierunkiem Mariana Dobaka.

FOTO GALERIA ZE ŚWIĘTA OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

FOTO: Jerzy Ganecki


Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych w chrześcijaństwie, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w wieku IV, a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w czasach Papieża św. Gelezjusza I (Gelezego) w 492 roku, a z całą pewnością w wieku X.
Święto to na przestrzeni wieków zmieniło nie tylko swoją nazwę, ale także charakter. Dawniej liturgia tego dnia mówiła o Oczyszczeniu Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj natomiast w tym dniu akcent położony jest na Osobę Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata” i „światłem na oświecenie pogan” jak nazwał go starzec Symeon.
W Polsce Ofiarowanie Pańskie jest nazywane również Świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego.