Święto Kolejarzy

25
lis

Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza – jest to polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei od 25 listopada 1991 r. w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W naszej parafii to święto obchodzimy zawsze uroczyście. Wynika to z historii, że Zbąszynek był miasteczkiem kolejarskim, gdzie w tej branży niegdyś pracowało nawet do 90% jego mieszkańców.

25.11.2021r. o godz. 11:00 została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji czynnych kolejarzy, emerytów, ich rodzin i za zmarłych Kolejarzy. Mszy św. przewodniczył Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak w koncelebrze z naszym parafianinem ks. prof. Dariuszem Śmierzchalskim-Wachoczem, który wygłosił homilię nawiązując do patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej ukazując losy Jej życia i poddaniu męczeńskiej śmierci, by wyrzekła się Chrystusa. Św. Katarzyna poddana była torturom – smagano ją żyłami wołowymi tak, że jej ciało było jedną wielką raną. Morzono ją głodem, łamano jej kości. Modlitwa Katarzyny sprawiła, że podczas miażdżenia kołem zstąpił anioł i spowodował, że rozpadło się ono w rękach kata. Na widok jej bohaterstwa w czasie znoszenia mąk miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców. Ostatecznie między 307 rokiem a 312 wykonano wyrok śmierci przez ścięcie głowy.

Na początku Mszy św. odbyła się podniosła uroczystość związana z poświęceniem nowego sztandaru Związku Zawodowego Kolejarzy Zachodniego Obszaru R.P. Zbąszynek 1983-2020, a na stronie odwrotnej płata sztandaru, znajduje wizerunek pomnika św. Katarzyny Alesandryjskiej stojącego na Placu Dworcowym, a wokół wizerunku napis „Św. Katarzyno – miej nas w swojej opiece”.

Uroczysty charakter Mszy św. podkreślał udział trzech pocztów sztandarowych kolejarzy: Niezależny Związek zawodowy Solidarność Cargo, Niezależny Związek Zawodowy Solidarność Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze oraz nowo poświęcony sztandar. Lekcję czytał kolejarz, nasz pomocnik kościelnego, Adam Frąckowiak.

Po Mszy św. wszyscy prowadzeni przez Straż Ochrony Kolei i poczty sztandarowe udali się pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej Patronki Kolejarzy znajdujący się w centrum Placu Dworcowego.

Na początku ks. Proboszcz Jerzy Kordiak w modlitwie zawierzył pracowników kolei i emerytów ich Patronce św. Katarzynie.

Przed pomnikiem życzenia kolejarzom złożył wiceburmistrz Urzędu Miejskiego w Zbąszynku Jan Makarewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur oraz dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze Mariusz Olejniczak, który odczytał list gartulacyjny dla kolejarzy od Mirosława Skubiszyńskiego-wiceprezesa Spółki Polskich Linii Kolejowych.

W imieniu Służby Ochrony Kolei wiązankę pod pomnikiem św. Katarzyny Aleksandryjskiej złożył Komendant SOK Grzegorz Ławrynowicz, a skokiści w trakcie uroczystości pełnili wartę honorową przy Pomniku.


FOTO GALERIA Z UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW ŚWIĘTA KOLEJARZY

FOTO: JAN MIKUŁA


Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza – polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W czasie II RP Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu. Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu – na drugą niedzielę września. Po raz pierwszy po wojnie obchodzono je w 1954 roku. Na wniosek NSZZ Solidarność, począwszy od roku 1981 wprowadzono Święto Kolejarza w dniu 25 listopada, tj. w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.


25.11.2016 r. odbyła się w Zbąszynku uroczystość poświęcenia postawionego na rondzie przy dworcu kolejowym pomnika św. Katarzyny Aleksandryjskiej.