Obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

11
lis

11 listopada uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym, którą celebrował nasz Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak. Tradycyjnie Mszę św. w intencji Ojczyzny zamówił przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił nasz Wikariusz ks. Sławomir Szocik, w której podkreślił, że największą wartością w życiu człowieka jest Bóg i Ojczyzna.

ks. Sławomir przywołał słowa naszych wielkich Polaków:

  • Św. Jana Pawła II, który mówił wzburzony podczas pielgrzymki w Kielcach w 1991 r.: „To jest moja Matka ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry. I zrozumcie wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć. Łatwo zniszczyć, trudniej odbudować…”
  • Św. s. Faustynę, która w swoim Dzienniczku zapisała: „Usłyszałam od Jezusa…Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli będzie posłuszna Mojej woli wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście (1938 r.) Słowa te są aktualne. Słowa się realizują, bo mimo trudnej historii Polska pozostała wierna Bogu.
    s. Faustyna wyznała „Ojczyzno moja kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała, ile ofiar i modłów za ciebie do Boga zanoszę…
  • Bł. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”.

Ks. Sławomir odniósł się do obecnej sytuacji na wschodniej granicy Polski. Tam nasi żołnierze i służby mundurowe bronią naszej granicy. I tym, którzy przez lata bronili Ojczyzny i którzy obecnie strzegą wolności kraju należy się wielkie poszanowanie i wdzięczność.

Oprawę liturgiczną przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej czytając lekcję – Andrzej Budych i modlitwę powszechną – Mariola Szukalska i Jan Greczycho, a oprawę muzyczną – Chór Parafialny „Milenium” oraz organista Rafał Rzeszuto.

Na Mszę św., jak w poprzednich latach, przybyło 5 pocztów sztandarowych: Związku Harcerstwa Polskiego przy SP w Zbąszynku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogozińcu, Polskiego Związku Wędkarskiego w Zbąszynku, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i Towrzystwa Hodowców Gołębi w Świebodzinie, Oddział w Zbąszynku. W Mszy św. uczestniczyła także delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z wiązanką kwiatów.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy przeszli z kościoła parafialnego ulicami Długą, Chrobrego, Placem Dworcowym i Lipową na Skwer Niepodległości pod pomnik Chrystusa Odkupiciela, by u Jego stóp złożyć wiązanki kwiatów i pomodlić się za wszystkich, którzy polegli za Ojczyznę. Modlitwę prowadził ks. Proboszcz Jerzy Kordiak.

Na zakończenie Bractwo Kurkowe salwą uczciło to doniosłe dla Polaków święto.

FOTO GALERIA Z UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW 103. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

FOTO: JAN MIKUŁA