Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

28
mar

28.03.2021r. w Niedzielę Palmową czyli w Niedzielę Męki Pańskiej podczas wszystkich Mszy św. kapłani święcili przyniesione przez wiernych palmy. Tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej były po raz drugi inne niż w minionych latach z uwagi na obostrzenia związane z trwającą od ponad roku pandemią koronawirusa. W tym roku świątynii parafialnej podczas Mszy św. mogły przebywać tylko 22 osoby, a w Chlastawie 9 osób.

Główny celebrans Mszy św. wnosił do świątyni dużą gałązkę palmową, której jako pierwszej dokonał poświęcenia.


Podczas Sumy o godz. 11:00 Ewangelię Męki Pańskiej według św. Marka czytali: główny celebrans Mszy św.
ks. Proboszcz Jerzy Kordiak, nadzwyczajny szafarz Graczyk Mariusz i lektor Daniel Hoffmann.

Foto: Jan Greczycho


Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa.
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła – znana już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię.
W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Rozpoczyna Wielki Tydzień i jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.