Diecezjalne rekolekcje wielkopostne w TVP3 Gorzów Wlkp

11
mar

Z racji obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii koronawirusa wiele wiernych naszej diecezji nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach parafialnych. W związku z tą sytuacją wierni mieli możliwość uczestniczenia duchowo w Diecezjalnych rekolekcjach wielkopostnych dzięki transmisji na antenie TVP3 Gorzów Wielkopolski.

Rekolekcje odbyły się w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim od 7 do 10 marca, które poprowadził ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

ks prof. Paweł Bortkiewicz

Transmisje Mszy św. z naukami rekolekcyjnymi odbyły się:

  • niedziela (07.03.21r.) godz. 10:30,
  • poniedziałek, wtorek, środa (08-10.03.21 r.) godz. 19:00

W naukach rekolekcyjnych ks. prof. Bortkiewicz nawiązał do IV Pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Ojczyzny w dniach 01-09.06. i 13-16.06.1991 r., która przebiegała pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Zachęcał rodaków do sięgnięcia do fundamentu wiary, czyli Dekalogu. „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata”.
Rekolekcjonista w kolejnych dniach podczas rozwazań rekolekcyjnych odwoływał się do 3 przykazań Dekalogu: przykazanie 1
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”, przykazanie 4„Czcij ojca swego i matkę swoją” i przykazanie 8 „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Przestrzeganie tych przykazań wiązał z realizacją ich w dzisiejszym życiu ludzi, gdzie ludzkość tak znacznie oddala się od Pana Boga żyjąc w coraz to cięższych grzechach.

Ks. prof. nawiązał również do pielgrzymki św. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. w 1997 r., 24 lata temu, gdzie popłynęły słowa św. Papieża, tak mocne, jak te z inauguracji jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się świętości”!
Na zakończenie ks. rekolekcjonista powiedział, żebyśmy „
(…) przyjęli te słowa dzisiaj, po upływie tych wszystkich lat, w tym czasie, który został nam dany. Przyjmijmy te słowa w czasie deficytu prawdy, miłości, wiary. Przyjmijmy, bo w tych słowach jest nasze ocalenie, bo te słowa wyprowadzają nas wciąż ku przymierzu z Bogiem, który jest źródłem życia, które się nie skończy, ale jest życiem wiecznym (…)”


FOTOGALERIA Z REKOLEKCJI W DNIU 08.03.2021

Foto: Jerzy Ganecki