Szymon Olender zwycięzcą diecezjalnego konkursu „Ojczyzno ma”

17
mar

05 marca 2021 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się finał XI edycji Konkursu „Ojczyzno Ma”, organizowany przez Akcję Katolicką, którego pierwotny termin był zaplanowany na listopad 2020 r. Pandemia COVID-19 i obostrzenia spowodowały, że finał diecezjalny został przesunięty na marzec 2021 r. Celem konkursu od 11 lat jest przekazanie młodemu pokoleniu miłości do Ojczyzny i umacnienie korzeni patriotycznych.
Do finału zgłoszonych było 40. uczniów ze Szkół Podstawowych w diecezji, którzy przebrnęli przez eliminacje parafialne. Ostatecznie w dniu finału obecnych było 27-uczniów. Imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in.:
ks. Biskup Paweł Socha, Asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. kan. Zbigniew Samociak, Prezes KIAK Urszula Furtak, a Prezes naszej parafialnej AK Jan Greczycho był koordynatorem organizacji Konkursu.

Naszą parafię w konkursie reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej Szymon Olender, który wygrał finałową rozgrywkę i zajął zaszczytne I miejsce.

Ks. Biskup Paweł Socha składa gratulacje Szymonowi i wręcza nagrodę

Szymonowi za zwycięstwo składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy sukcesów w szkole i radości w codzienności!

Drugie miejsce w konkursie zajął Mateusz Janczak z Zielonej Góry-Przylepu, a trzecie Igor Tomkiewicz z Żagania.

Warto dodać, że Konkurs patriotyczny „Ojczyzno ma” zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty z 14.02.2020 r. wpisany jest na listę wydarzeń, które mogą być wymieniane na świadectwach ukończenia szkoły podstawowej,a uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na następny rok szkolny.

O konkursie czytaj więcej na stronie AK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej


Szymon Olender jest uczniem klas VIII Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku. Wielokrotnie brał udział w konkursach oraganizowanych przez Akcję Katolicką „Ojczyzno ma” na szczeblu parafialnym. W 2019 r. zakwalifikował się do finałowej dziesiątki konkursu diecezjalnego i uzyskał tytuł finalisty konkursu. 05.03.2021r. reprezentował naszą parafię w XI edycji Konkursu „Ojczyzna ma” w Zielonej Górze i zdobył I miejsce na szczeblu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Szymon od VI klasy szkoły podstawowej interesuje się historią oraz piłką nożną, którą trenował przez 9 lat. Uważa, że wygrana w konkursie „Ojczyzna ma” jest dla niego dużym osiągnięciem, ponieważ mógł sprawdzić, na jakim poziomie jest jego wiedza historyczna i wiedza religijna. Po ukończeniu szkoły podstawowej pragnie podjąć naukę w CKZIU Zbąszynek – kierunek technik informatyk.


FOTO Z KONKURSU :

10 finalistów konkursu „Ojczyzno ma” (5 od lewej strony Szymon Olender)

FOTO: Ryszard Furtak