Zakończenie Starego Roku 2020

31
gru

31.12.2020 r. o godz. 17:00 podczas Mszy św. Proboszcz Parafii ks. kan. Jerzy Kordiak celebrował uroczystą Mszę św. dziękczynno-błagalną na zakończenie starego 2020 roku. W trakcie homilii ks. Proboszcz dokonał podsumowania wydarzeń w parafii, w mijającym roku, w zakresie działalności duszpasterskiej, przeprowadzonych remontów i zakupów (publikujemy je poniżej).

Na zakończenie Mszy św. odbyło się Nabożeństwo dziękczynno – błagalne, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, w intencji podziękowania Panu Bogu za otrzymane łaski w 2020r., z prośbą o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski na nadchodzący 2021r.

Foto: Jan Greczycho


1.  Działalność Sakramentalna w 2020 r. :

 • chrzty – 31,
 • śluby – 18,
 • pogrzeby – 67,
 • I-Komunia św. – 49,
 • rozdano 38 119 Komunii św.

Ks. Proboszcz podziękował Rezydentowi ks. dr Dariuszowi Wołczeckiemu i Wikariuszowi i ks. Jakubowi Świątkowi za posługę duszpasterską w naszej parafii, którzy decyzją Biskupa diecezjalnego zostali przeniesieni do innych parafii: w Świebodzinie i Zielonej Górze. Słowa podziękowania zostały wyrażone również p. Bogdanowi Maciejewskiemu za długoletnią pracę kościelnego w naszej parafii.

Wyrazy podziękowania za wszelką współpracę ks. Proboszcz złożył Władzom Miasta: Burmistrzowi Miasta i Gminy, Przewodniczącemu Rady Miejskiej i radnym, Dyrektorom Szkół i Przedszkola, OSiR i Domowi Kultury.

W 2020 roku zakupiono:

 • lekcjonarz Męki Pańskiej,
 • poręcze przy wejściu bocznym,
 • dmuchawę do liści,
 • dozowniki do mycia rąk,
 • pulpit do mszału w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

Zasponsorowano dozownik do wody święconej i dwie pateny do Komunii św.

W 2020 roku wykonano następujące prace:

 • remont pokoi gościnnych,
 • konserwacja gzymsów wieży kościelnej,
 • odnowienie elementów przy obrazie Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, balaski, ambona, ołtarz , dzwonki, gong, lampki wieczne,
 • odnowiono płot,
 • przeprowadzono remont domu katechetycznego (wymiana papy, opierzenie, rynny, parapety na zewnątrz, zdjęto eternit na daszkach nad garażami i wykonano nowe zadaszenie).

Sprawozdanie z działalności Parafialnego Zespołu CARITAS za rok 2020

W Parafialnym Zespole Caritas pracuje 7 osób. Fundusze PZC powstają ze składek:
– Grono Wspierających Ubogich liczy sobie 16 osób, które w bieżącym roku wpłaciło 3770,00 złotych,
– ze zbiórki do skarbonki „Mój 1 złoty” zebrano 1920,00 złotych,
– wpłaty gotówkowe – 40,00 złotych,
– za świece Caritas – w grudniu 2019 r. zebrano 1350,00 złotych ; a za świece Wielkanocne w kwietniu 2020r. zebrano 300,00 złotych
.

Fundusze w roku 2020r. zostały przeznaczone:
– na paczki świąteczne Wielkanocne, na święta Bożego Narodzenia i na pomoc doraźną – 1886,60 złotych,
– na pomoc finansową dla potrzebujących rodzin, na rehabilitację, na leczenie – 2400,00 złotych,
– pozostałe koszty funkcjonowania Zespołu PZC, transport, rękawiczki jednorazowe, materiały biurowe, reklamówki, upominki – 848,82 złotych.
– koszty administracyjne – 366,40 złotych.

Od marca 2020 r. pięciu samotnych seniorów korzysta z kart podarunkowych do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka w Programie „Na codzienne zakupy”.

W tym roku dwoje Seniorów skorzystało z programu „Spełniamy marzenia” finansowanego z funduszy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

W roku 2020 nie było zbiórki w ramach programu „TAK POMAGAM”, ale 22 rodziny przyniosły produkty żywnościowe do siedziby Parafialnego Caritasu. Było to około 110 kg, co wraz z zakupionymi produktami pozwoliło zrobić 143 paczki, które otrzymali potrzebujący na święta Bożego Narodzenia.

Od września 2016 r. działamy w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
W ramach Podprogramu 2019, w roku 2020 wydano 14 705,32 kg żywności, podzielone na 1884 paczek.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i wolontariuszom z naszych szkół za pomoc przy wyładunku żywności, Straży Pożarnej w Zbąszynku, Kręcku i Dąbrówce Wlkp., Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Zbąszynku oraz Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Skwierzynie. W chwili obecnej gromadzimy skierowania Podprogramu 2020, który zostanie zrealizowany w następnym roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcą i zaangażowanym w pracę za całoroczną pomoc, wsparcie, życzliwość i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka.

Z Chrystusowym pozdrowieniem Zarząd PZC w Zbąszynku