śp. ks. kan. Zdzisław Przybysz 1964 -2020

14
lis

09.11.2020 r. o godz. 09:45 odszedł do Pana w wieku 56 lat ks. kan. ZDZISŁAW PRZYBYSZ, który był wielkim przyjacielem naszej parafii i lubianym kapłanem przez naszych Parafian. Ks. Zdzisław zmarł na COVID-19.

Od 2003 r. do 2019 r. był Proboszczem Parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie oraz długoletnim Dziekanem naszego dekanatu babimojskiego, który miał stały kontakt z naszą parafią, uczestnicząc w naszych uroczystościach często celebrując Mszę św. i głosząc homilię. 01.08.2019 r. dekretem ks. Bp Tadeusza Lityńskiego została mu powierzona parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.


Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14.11.2020 r. w parafii Kosieczyn, w której duszpasterzował przez 16 lat. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie odbyła się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył Ordynariusz naszej diecezji ks. Bp Tadeusz lityński w koncelebrze z wieloma kapłanami, którzy przybyli, by pożegnać ks. Zdzisława.

ks. Bp Tadeusz Lityński przewodniczy uroczystej Mszy św. pogrzebowej

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Czekaj, kolega z rocznika święceń, który przypomniał duszpasterskie zaangażowanie ks. Zdzisława Przybysza.

Po zakończonej Eucharystii głos zabrał m.in. Dziekan naszego dekanatu babimojskiego ks. Marek Bednarek CM oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur, który podkreślił wielkie zasługi wieloletniego proboszcza parafii w Kosieczynie przy renowacji miejscowej świątyni pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, której początki sięgają 1380 r., i która jest najstarszym drewnianym kościołem zrębowym w Europie.

Następnie odbyła się uroczystość pochówku ks. kan. Zdzisława Przybysza, który spoczął przy kościele św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza... czytaj wiecej

Foto z Mszy św. i pogrzebu: ks. Tomasz Gierasimczyk, GOSC.pl
Foto: Grzegorz Stasiński11.10.2020r. ks. kan. Zdzisław Przybysz, niecały miesiąc przed śmiercią, po raz ostatni uczestniczył w uroczystości odpustowej naszej parafii, celebrując Mszę św. oraz głosząc Słowo Boże. Na zakończenie uroczystości, jak często bywało, grając na gitarze wyśpiewał dziękczynienie Matce Bożej patronce naszej parafii…  poniżej foto z uroczystości odpustowych:

Foto: Marek Jasiński
Ks. kan. Zdzisław Przybysz urodził się 3 lipca 1964 r. w Gorzowie Wlkp. w rodzinie Włodzimierza i Zofii. W latach 1971–1979 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Kostrzynie nad Odrą. Naukę kontynuował w kostrzyńskim liceum ogólnokształcącym. Po uzyskaniu matury został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. 27 maja 1989 r. ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik udzielił mu święceń kapłańskich.

Jako wikariusz pracował w Gorzowie Wlkp. (par. św. Maksymiliana Kolbe, zastępstwo wakacyjne 1989), Deszcznie (1989–92), ponownie Gorzowie Wlkp. (par. Najśw. Serca Pana Jezusa, 1992–94), Krośnie Odrzańskim (1994–2000) i Strzelcach Krajeńskich (2000–2003).

18 sierpnia 2003 został mianowany proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie. W latach 2005–2019 był również dziekanem Dekanatu Babimost. 1 sierpnia 2019 r. powierzono mu parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.
Pełnił także różne funkcje o charakterze diecezjalnym: był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej, pracował w diecezjalnych komisjach ds. Stałej Formacji Kapłanów, ds. Kościelnych Dóbr Kultury, wchodził w skład Zespołu ds. Usuwania i Przenoszenia Proboszczów. 1 sierpnia 2020 r. powierzono mu ponadto funkcję diecezjalnego ojca duchownego.
Za gorliwość w pracy duszpasterskiej został w 2009 r. wyróżniony godnością kanonika R.M., zaś w roku 2016 włączono go do grona kanoników honorowych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.