Msza św. za Ojczyznę

03
maj

03.05.2020 r. o godz. 11:00 została odprawiona uroczysta  Msza św. w intencji naszej Ojczyzny zamówiona przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszynku Jana Mazura.
Na początku Eucharystii Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak powitał naszego Parafianina ks. prof. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza, który przewodniczył Mszy św. w asyście ks. Proboszcza.

Ks. prof. Dariusz, wygłosił homilię na temat historii Polski od przyjęcia Chrztu św. w 966 r. do obecnych czasów. Szczególnie zwrócił uwagę na koronowanie Matki Bożej na Królową naszego narodu. Nadanie Matce Bożej tytułu Królowej Polski odbyło się podczas lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656 roku przed głównym ołtarzem katedry lwowskiej. Ten akt o wielkim znaczeniu moralnym i politycznym w toczącej się wówczas wojnie polsko-szwedzkiej był czymś wyjątkowym w Europie. W naszej trudnej historii Matka Boża nie jeden raz ochraniała Polskę przed wielkimi tragediami i króluje w obrazie Matki Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Ks. prof. nawiązał również do 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku, która była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalono, że religią narodową będzie wiara rzymsko- katolicka, ale, z uwagi na miłość wobec bliźniego, wszystkim ludziom innego wyznania należy się pokój w wierze i opieka rządowa.

Jak co roku animację Eucharystii prowadził Parafialny Zespół Akcji Katolickiej czytając lekcję przez Jana Greczycho i Mariolę Szuklaską oraz modlitwę powszechną, którą zanosiła Gabriela Raczyńska.

Z uwagi na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa w uroczystej Mszy św. nie uczestniczyły Poczty Sztandarowe, a w świątyni (zgodnie z zarządeniami władz państwowych) uczestniczyły, oprócz służby lturgicznej, tylko 23 osoby.

Foto: Jerzy Ganecki

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.