Niedziela Miłosierdzia Bożego

19
kwi

19.04.2020 r.  w  II Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, którą Papież  św. Jan Paweł II w 1995 roku ogłosił jako święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
W naszej parafii święto to obchodzimy zawsze bardzo uroczyście, jednak w tym roku z uwagi na trwającą pandemię i ograniczenia w świątyniach w Polsce, podczas Mszy św.  mogło uczestniczyć 5 osób.

Niedzielną uroczystość w naszej parafii poprzedziła codziennie odmawiana Nowenna do Miłosierdzia Bożego w dni powszednie przed Mszą wieczorną o godz. 18:30, a w sobotę przed Mszą św. poranną o godz. 7:00.  W niedzielę Msze św. były odprawiane w kościele parafialnym w godz. 7:00; 8:15; 9:30; 11:00; 12:15, 18:30; i w Chlastawie o g.12:15, w których mogło wziąć udział nadal 5 wiernych.
Wieczorna Msza św. o godz. 18:30 zostanie odprawiona w intencji Parafialnego Zespołu Caritas, podczas której będziemy dziękować Panu Bogu za dotychczasową działalność Caritasu oraz prosząc o Błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej na dalsze lata posługi w parafii.

MODLITWA:

Jezu Miłosierny, dziś w Dniu Miłosierdzia Bożego
dziękujemy Ci za ten błogosławiony czas w naszej wspólnocie parafialnej,
czas łaski, czas formacji duchowej, modlitwy i postanowień,
czas indywidualnych i wspólnotowych spotkań z Tobą, czas czynów miłosierdzia.
Niech te szczególne chwile zaowocują postawą miłosierdzia
w słowie, czynie i modlitwie w każdym z nas.
Pozostań, Panie, w każdej rodzinie, w sercu tych, co Ciebie szukają, jeszcze niedowierzają,
ale – Jezu, ufamy Tobie – że odnajdą drogę do Twojego Miłosierdzia.

W Twoje miłosierne dłonie, Panie, składamy Ci całą naszą wspólnotę parafialną
naszych kapłanów ks. Proboszcza Jerzego i ks. Wikariusza Jakuba, ks. Dariusza, który posługiwał w naszej parafii oraz wszystkich kapłanów, brata i siostry zakonne pochodzących z naszej parafii.

Składamy Ci Jezu Miłosierny wszystkie nasze radości i nadzieje, wszystkie bolączki i obawy.
Weź nas, Panie, w swoje dłonie, żywych i tych, co już odeszli,
i obmyj w zdroju Miłosierdzia swego.
W Tobie nasza nadzieja:
„Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.”


Parafianie, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii w naszym kościele parafialnym mogli jednoczyć się z Jezusem duchowo we Mszach św. poprzez transmisje w telewizji, radio i internet.
W naszej diecezji Msza św. była transmitowana o godz. 10:30 w TVP3 Gorzów Wlkp z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, której przewodniczył ks. Proboszcz ks. Jan Pawlak.
W koncelebrze Eucharystii uczestniczył diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Malec, który wygłosił homilię o święcie Miłosierdzia Bożego, a także słowa adresowane do maturzystów naszej diecezji, którzy tradycyjnie w drugą Niedzielę Wielkanocną mieli pielgrzymować na Jasną Górę w Częstochowie. Z uwagi na pandemię koronawirusa ta pielgrzymka nie odbyła się.
W niedzielę o godz. 14:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej o. Michał Legana z Jasnej Góry  zawierzył wszystkich maturzystów naszej diecezji Matce Bożej Królowej Polski.

Foto z transmisji Mszy św. w TVP3 z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze