Diecezjalna Liturgia Wielkiego Piątku

11
kwi

Wielki Piątek 10.04.2020 r. to drugi dzień Triduum Paschalnego, Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W związku z panującą pandemią koronawirusa uroczystości odbywały się nadal bez udziału wiernych. W naszej parafii uroczystości Wielkopiątkowe odbyły się o godz. 18:30, ktore celebrowali Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak i Wikariusz ks. Jakub Świątek.

Wierni naszej Parafii i Diecezji mogli uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu transmitowanej o godz. 19:00 przez media: w TVP3
Gorzów Wlkp , Radio Zachód i poprzez internet.
Liturgię Wielkopiątkową w Paradyżu w asyście kapłanów i kleryków sprawował Ordynariusz naszej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. biskup Tadeusz Lityński, który na rozpoczęcie padł krzyżem przed ołtarzem i w pozie prostracji modlił się w ciszy.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa, w której Słowo Boże czytali klerycy i śpiewali psalm, a Mękę Naszego Pana Jezusa Chrystusa wg św. Jana czytali z podziałem na role kapłan i klerycy.

Po Ewangelii ks. Biskup wygłosił homilię, w której przypomniał, że schemat tej uroczystości oparty jest na schemacie Mszy św.  Zwrócił też uwagę na ważną rolę bycia bliskich z umierającymi m.in. poprzez modlitwę, zaproszenie kapłana z wiatykiem – po prostu bycie blisko.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnieśli klerycy przed ołtarz, a ks. biskup Tadeusz Lityński stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża. Po odsłonięciu Krzyża ks. biskup przyklęknął przed Krzyżem oddając hołd pocałunkiem.

Po adoracji Krzyża ks. biskup udzielił koncelebransom i klerykom Komunii św.