11.11.2019 r. 101. rocznica odzyskania Niepodległości, spotkanie przy Pomniku

11
lis

„Jak co roku po mszy św. za Ojczyznę mieszkańcy przemaszerowali ulicami miasta na skwer Niepodległości pod pomnik Chrystusa Odkupiciela. Tam odbyła się dalsza część spotkania patriotycznego. Spotkanie poprowadził druh harcmistrz ZHP Zbigniew Buśko. Po odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu państwowego, wiersz Zbigniewa Herberta – „Pan Cogito – powrót” zaprezentowały: Magdalena Kaczmarek i Eliza Łysiak uczennice SP w Zbąszynku, opiekun Alina Dzieciątkowska.

Następnie ks. Proboszcz Jerzy Kordiak odmówił modlitwa za ojczyznę. Po czym odbyło się okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego.
– Dziękuję, ze przyszliście, że ten dzień możemy spędzać wspólnie. Dziękuję, że wzięliście udział tak licznie w kolejnym spotkaniu niepodległościowym, w której mogliśmy spod kościoła parafialnego, przejść wspólnie tutaj, na skwer Niepodległości pod pomnik Chrystusa Odkupiciela – mówił Burmistrz Zbąszynka.
Poemat Karola Wojtyły pt.: „Myśląc Ojczyzna” zaprezentował Jakub Białasik uczeń SP w Zbąszynku, opiekun Alina Dzieciątkowska.

Po ubiegłorocznej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości powstała idea / inicjatywa Krzysztof Krzywak i Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski/ po uzgodnieniu z właścicielem terenu ks. Proboszczem Jerzym Kordiakiem/, aby co roku przez 5 lat, 11 listopada sadzić certyfikowany dąb w podziękowaniu dla osób, czy wydarzeń o charakterze patriotycznym, tworząc w ten sposób aleję „Wolności na Wzgórzu”.
Prowadzący Z. Buśko poprosił o symboliczne zasadzenie „Dębu” ks. Proboszcza Jerzego Kordiaka, Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Mazura oraz Przedstawicieli Samorządów Szkolnych Szkół Podstawowych w Dąbrówce Wlkp., Kosieczynie i Zbąszynku i złożenie swoich podpisów na specjalnie przygotowanym Certyfikacie.

Wiersz Julii Sołtysik – „Jestem Polką” zaprezentowała autorka wiersza, uczennica SP w Zbąszynku, opiekun Alina Dzieciątkowska.
Po tej części nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez delegacje: władz samorządowych, jednostek organizacyjnych gminy, organizacji pozarządowych, mieszkańców.
Minutą ciszy oddano hołd tym wszystkim, którzy za Niepodległą ponieśli najwyższą cenę, oddali swoje życie. Strzelmistrz Ryszard Kaczmarek odpalił salwę honorową. Następnie mieszkańcy składali swój podpis po certyfikatem zasadzenie dębu w alei Wolności na Wzgórzu.
Poddaję pod dyskusję, aby w 2020 r. zasadzić „Dąb Papieski Jana Pawła II” z okazji 100 rocznicy Jego urodzin. Czekamy na inne propozycje.”

tekst: Krzysztof Krzywak


foto galeria: 11.11.2019r. 101. rocznica odzyskania Niepodległości, spotkanie przy Pomniku

FOTO:  Adrian Kepke