Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

11
lis

11.11.2022 r. uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym, którą celebrował Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak. Tradycyjnie Mszę św. w intencji Ojczyzny zamówił przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił do licznie zgromadzonych wiernych nasz Wikariusz ks. Sławomir Szocik, który nawiązał do historii i trudów walki o niepodległość przez Rodaków podczas 123 lat trwania Polski pod zaborami.

Ks. Sławomir zaznaczył, że Polska od początku swoich dziejów i przyjęcia Chrztu w 966 r. była ściśle związana z chrześcijaństwem. Na sztandarach widniało hasło „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Dziś , w dużym stopniu sytuacja się zmieniła i wielu Polaków odeszło od Boga, kościoła, a Europa odeszła od korzeni chrześcijańskich. Duża liczba ludzi w Polsce dokonuje apostazji wypisując się z kościoła, a wypisywanie się młodzieży i dzieci przez rodziców z nauki religii to też forma apostazji. Są takie przypadki także i w naszej parafii. Wielu jednak Polakom, w tym naszym parafianom, bliskie sercu jest hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Animację Liturgii Słowa przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej czytając lekcje – Andrzej Budych i modlitwę powszechną – Jan Greczycho, a oprawę muzyczną – Chór Parafialny „Milenium” oraz organista Rafał Rzeszuto.

Na Mszę św., jak w poprzednich latach, przybyło 11 pocztów sztandarowych: ZHP Szczep Harcerski im. Bohaterów Westerplatte przy Szkole Podstawowej w Zbąszynku, Szkoła Podstawowa im. Marcina Rożka w Kosieczynie, Szkoła Podstawowa „Pomnik Rodła” w Dąbrówce Wlkp., CKZiU im. Jana Pawła II w Zbąszynku, Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Wlkp., Polski Związek Wędkarski w Zbąszynku, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Zbąszynku, Towarzystwo Hodowców Gołębi w Świebodzinie, Oddział w Zbąszynku, Pracowniczy Ogród Działkowców im. Kolejarz w Zbąszynku, Niezależny Związek Zawodowy Solidarność Cargo Zbąszynek i Klub Rodła Ziemi Babimojskiej.

Po wyjściu z kościoła przy dźwiękach kapeli koźlarskiej z Dąbrówki Wlkp. wierni, poczty sztandarowe, władze samorządowe i kapłani ulicami Długą, Chrobrego, Placem Dworcowym i Lipową przeszli na skwer Niepodległości pod Pomnik Chrystusa Odkupiciela, by u Jego stóp złożyć wiązanki kwiatów i pomodlić się za wszystkich, którzy polegli za Ojczyznę. Modlitwę prowadził ks. Proboszcz Jerzy Kordiak.

Na zakończenie Bractwo Kurkowe salwą armatnią uczciło to doniosłe dla Polaków święto.

FOTO GALERIA Z UROCZYSTOŚCI

FOTO: Jan Mikuła