Uroczystość NMP Królowej Polski

03
maj

3 maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia wspominamy obronę Jasnej Góry przed Szwedami w XVII wieku, zawierzenie Polski Maryi przez Króla Jana Kazimierza w 1656 r. oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Dziękujemy Maryi za nieustanna opiekę nad naszą Ojczyzną.

W naszej parafii o godz. 11:00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Proboszcza ks. kan. Jerzego Kordiaka.
Homilię wygłosił nasz Wikariusz ks. Sławomir Szocik, w której nawiązał do historii Polski i nieustannej opieki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Intencję Mszy św. za Ojczyznę, jak to jest w tradycji od kilkunastu lat naszego miasta, zamówił Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur. We Mszy św. uczestniczyło 7 pocztów sztandarowych: ZHP Związek Drużyn Zbąszynek, Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrówka Wlkp., Niezależny Związek Zawodowy Solidarność Zakładu Linii Kolejowych Zbąszynek, Szkoła Podstawowa im. Marcina Rożka w Kosieczynie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie Zbąszynek, Ogród Działkowy Zbąszynek i Towarzystwo Hodowców Gołębi w Świebodzinie, Oddział Zbąszynek.

Oprawę Liturgii Słowa przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej:

  • czytanie lekcji: Jan Greczycho i Andrzej Budych,
  • modlitwę powszechną Alicja Łukaszewska.

Mszę św. uświetniły śpiewy organisty Rafała Rzeszuto i chóru Parafialnego „Milenium” pod kierunkiem Mariana Dobaka.


Podczas wszystkich Mszy św. w tym dniu przed ołtarzem została umieszczona kopia Obrazu Matki Bożej Królowej Polski „Hołd Stanów”, podarowana parafii jako dar przez parafian z Gryfina w 2018 r. Oryginał Obrazu Matki Boskiej Królowej Polski przywiózł w 1945 r. do ich parafii z kresów wschodnich były proboszcz naszej parafii ks. Prałat Jan Palica, który posługiwał w naszej parafii w latach 1958 – 1968.


FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI:

FOTO: Jerzy Ganecki