Święcenie pokarmów wielkanocnych

16
kwi

W Polsce od wieków celebruje się zwyczaj święcenia pokarmów. W Wielką Sobotę wierni udają się do kościołów, aby w czasie uroczystego nabożeństwa kapłan mógł pobłogosławić koszyki pełne żywności,. Każdy wie co należy umieścić w koszyczku – przede wszystkim jajka i chleb, poza tym: chrzan, sól, kiełbasa… Co symbolizują te wszystkie produkty, w tym tak ważny z nich – chleb?
CHLEBto symbol Zbawiciela, którego śmierć i zmartwychwstanie chrześcijanie przeżywają w czasie świąt Wielkiej Nocy. Kawałek chleba włożonego do koszyczka jest metaforą samego Jezusa, przyrównanego w Biblii do „chleba żywego, który zstąpi z nieba”.

Zgodnie z naszym polskim zwyczajem w Wielką Sobotę 16.04.2022r. mieszkańcy naszej parafii przybywali do kościołów: parafialnego, św. Apostołów Piotra i Pawła w Zbąszynku oraz pw. Narodzenia NMP w Chlastawie, aby poświęcić pokarmy, które będą spożywane podczas Wielkanocnego Śniadania. Pokarmy święcił Wikariusz ks. Sławomir Szocik.

Dzięki zaangażowaniu p. Markowi Jasińskiemu możemy i z tej uroczystości oglądać zdjęcia w foto galerii z poświęcenia pokarmów w kościele parafialnym z godz. 10:00.