Święto Podwyższenia Krzyża

14
wrz

14. wrzesień – Święto Podwyższenia Krzyża.

Święto to obchodzone w kościele zachodnim i wschodnim związane jest z tradycją odnalezienia relikwii Krzyża na którym umarł Jezus Chrystus. Krzyż jest najświętszą i największą relikwią.
Według tradycji odnalezienie krzyża przypisuje się św. Helenie, matce cesarza Konstantyna wielkiego w 326 roku.

W tym dniu w naszej parafii uroczyście obchodziliśmy to święto.
O godz. 17:45 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, którą prowadził
Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak.

O godz. 18:30 Mszę św. sprawował, w koncelebrze z ks. Proboszczem, Wikariusz ks. Sławomir Szocik, który wygłosił homilię na temat Krzyża św.
Na drzewie krzyża dokonało się zbawienie świata, z krzyża w testamencie Jezusa , przez Jana zostaliśmy oddani pod matczyną opieki Maryi – Matki Jezusa. Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa, życia nad śmiercią, dobra nad złem.

Podczas Mszy św. lekcję czytała Mirosława Skrzypczak, modlitwę wiernych zanosił Jerzy Ganecki, muzycznie uświetnił Rafał Rzeszuto – organista.

Dzisiaj też rozpoczęła się nowenna do św. Ojca Pio. Po Drodze Krzyżowej odbyło się nabożeństwo z litanią do św. Ojca Pio, które prowadził ks. Proboszcz Jerzy Kordiak.

Po Mszy św. wierni mogli przyjąć błogosławieństwo relikwiami św. Krzyża, które do parafii sprowadził z Rzymu w 2018 roku nasz parafianin Ojciec Rafał Szczepaniak, Paulin. Błogosławieństwo relikwiami udzielał Wikariusz ks. Sławomir Szocik.

FOTO GALERIA :

FOTO: Jerzy Ganecki