Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

23
maj

23 maja 2021 r. w kościele katolickim przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Obchodzona jest pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa i kończy Okres Wielkanocny.
Kościół tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu – jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich – grono Apostołów zostało „uzbrojone mocą z wysoka”, a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm – wspólnotę.


Błogosław, duszo moja, Pana,
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie,
ziemia jest pełna Twoich stworzeń.

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię…


Przygotowaniem do Uroczystości Ducha Świętego w naszej parafii, jak co roku, była odmawiana przez 9 dni od 14.05. do 22.05. Nowenna do Ducha Św. prosząc o wylanie Jego darów na nasze rodziny, parafię, Kościół, Ojczyznę i całą ludzkość.

W niedzielę – 23.05. przed Sumą ks. Proboszcz Jerzy Kordiak odmówił Litanię do Ducha św., a nasz parafianin Franciszkanin Ojciec Mateusz Fleiszerowicz celebrował uroczystą Eucharystię.

W trakcie homilii o. Mateusz zwrócił uwagę na znaczenie obecności Ducha św. w naszym życiu, abyśmy prosili o otrzymywanie Jego darów, by móc żyć w codzienności Owocami Ducha, którymi są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.

FOTO: Jerzy Ganecki