Wielki Czwartek

01
kwi

01.04.2021 r. przypadał Wielki Czwartek rozpoczynajacy Triduum Paschalne. Tradycyjnie wierni uczestniczyli w uroczystej Liturgii Mszalnej sprawowanej na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.
W bieżącym roku w wyniku wzmożonej pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń w całym kraju od 27.03.2021 r.obowiązywał limit wiernych w kościołach : 1 osoba na 20 m2.

W tym dniu swoje Święto obchodzą również kapłani, dlatego też na początku Mszy św. przedstawiciele grup działających w parafii, scholi młodzieżowej i ministrantów złożyli życzenia naszym kapłanom.

Głównym Celebransem Mszy św. był Wikariusz ks. Dawid Klepusewicz, którą sprawował w koncelebrze z Proboszczem ks. kan. Jerzym Kordiakiem. Ks. Dawid wygłosił homilię.

Po wstępie i akcie pokuty po raz ostatni zabiły kościelne dzwony i instrumenty liturgiczne, które od tej chwili zostały zastąpione przez drewniane kołatki.
W Liturgii Słowa posługę pełnili: lektorzy
Daniel Hoffmann i Kamil Białasik, psalm śpiewała s. Laura Kaczmarek (ZSJM), która przyjechała na urlop do rodzinnej parafii z misji w Afryce, a modlitwę powszechną zanosił nadzwyczajny szafarz Mariusz Graczyk.

Na koniec Eucharystii kapłani w uroczystej procesji przenieśli Ciało Chrystusa – do Ciemnicy – symbolicznego miejsca trwania Chrystusa przed Męką. Ołtarz i prezbiterium pozostały puste, a wieczne lampki – wygaszone.
Następnie, po odśpiewaniu I części Gorzkich Żali, parafianie mogli adorować Pana Jezusa do godz. 21:00


FOTOGALERIA Z WIELKIEGO CZWARTKU

FOTO: Marek Jasiński*******************************

W związku z obowiązującymi limitami w kościołach parafianie, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w uroczystościach w naszym kościele parafialnym, mogli wziąć udział w transmitowanej przez TVP3 Gorzów Wlkp. celebracji Wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze gorzowskiej. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz naszej dicezji ks. biskup Tadeusz Lityński, który wygłosił do diecezjan homilię nawiązującą do znaczenia Eucharystii i trudnych czasów dla życia człowieka w dobie pandemii koronawirusa.