Wspomnienie św. Błażeja

03
lut

03.02.2021 r. przypada wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, Biskupa i Męczennika.

Zgodnie z tradycją w naszej parafii w tym dniu podczas Mszy św. poświęcone są świece św. Błażeja, którymi na zakończenie Eucharystii kapłani dotykając świecami gardeł wiernych modlą się o zdrowie i właściwe wykorzystanie gardeł w życiu chrześcijanina.

Św. Błażej, biskup Sebasty – miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji – umarł śmiercią męczeńską za czasów cesarza Licyniusza i jego prześladowań chrześcijan. Zastosowano wobec niego najokrutniejsze tortury, by zmusić go do odstępstwa od wiary, a za jego przykładem skłonić do apostazji innych. Kiedy przebywał w lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła kość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Ścięto go mieczem prawdopodobnie w 316 roku.
Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy.

FOTOGALERIA:

FOTO: Małgorzata Szafrańska