14.04.2020 r. Wywieś flagę – Święto Chrztu Polski

14
kwi

09.04.2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia.

Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

Zwracamy się do wszystkich Parafian, aby w dniu 14.04.2020 r. (wtorek), wywiesili narodową flagę tak samo jak to czynimy w ustanowione Święta Państwowe 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 11 listopada w Święto Odzyskania Niepodległości.

APEL  O WYWIESZENIE  FLAGI  PAŃSTWOWEJ

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zaprasza do Świętowania Chrztu Polski.  Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2020 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Jako świeccy Kościoła staramy się czuwać i podejmować bezpieczne akcje. Podzielmy się na stronach internetowych i niezliczonych kontach społecznościowych plakatem zachęcającym do uroczystego świętowania narodzin naszego Państwa.

Rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

Święto to obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi, i z tego względu nie jest ono powszechnie przyjęte przez społeczeństwo polskie. Dlatego w imieniu Akcji Katolickiej w Polsce i Fundacji „Słowo” zwracamy się do Was z serdeczną prośbą o rozpropagowanie Święta Chrztu Polski w DIAK-ach, POAK-ach, wśród Rodzin, Przyjaciół, Znajomych. Upowszechnijmy to Święto także wśród Ruchów i Stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających na terenach Waszych Archidiecezji/Diecezji. Zachęcajmy do zapoznawania się z artykułami dot. tego wielkiego wydarzenia i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym. Dostępne materiały można znaleźć m. in. na powstałych w tym celu stronach:  www.chrzest966.pl  i  na   www.swietochrztu.pl  „

Urszula Furtak, Prezes Akcji Katolickiej w Polsce
Jan Klawiter, Prezes Fundacji „Słowo