Wielkopostne rekolekcje diecezjalne w WSD w Paradyżu

02
kwi

Z uwagi na rozszerzającą się epidemię koronawirusa i bardzo trudną sytuację w naszym kraju i na świecie oraz zastosowanie poważnych obostrzeń wobec wszystkich Polaków przez władze, Konferencję Episkopatu Polski i zarządzenie biskupa diecezjalnego… tegoroczne wielkopostne rekolekcje odbywały się poprzez media.
Zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami w kościołach w Polsce mogło gromadzić się w świątyniach na Mszach św. i nabożeństwach religijnych zaledwie 5 osób, nie licząc osób z posługi.

W tej sytuacji Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Biskup Tadeusz Lityński zaprosił Parafian na transmisje diecezjalnych rekolekcji wielkopostnych, które
odbyły się w dniach od 30 marca do 1 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Transmisja rekolekcji odbywała się w TVP 3 Gorzów Wlkp. oraz Radiu Zachód (także w internecie) o godz. 19:00 .

Zaproszenie ks. Biskupa na transmisję rekolekcji diecezjalnych,  wideo

Na początku rekolekcji każdego dnia prowadzący diakon Seminarium czytał Ewangelię z dnia, a następnie zaproszony kapłan wygłaszał naukę rekolekcyjną nawiązując m.in. do przeczytanej Ewangelii i sytuacji w kraju i na świecie.
Po nauce rekolekcyjnej diakon wystawiał Najświętszy Sakrament, przed którym modlono się modlitwą różańcową błagając Pana Boga o zatrzymanie pandemii koronawirusa. Na zakończenie dnia rekolekcji diakon udzielał błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W kolejne dni rekolekcji w paradyskim seminarium nauki wygłosili duchowni naszej diecezji:
ks. Grzegorz Cyran,  ks. Waldemar Kostrzewski  i  ks. Robert Patro

Na dzień 01.04.2020 r. w Polsce stan zainfekowanych wynosił 2554 osób, na kwarantannie przebywało kilkadziesiąt tysięcy, a od początku epidemii do 01.04.2020 r. zmarły 43 osoby.