Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

ŚWIĘTE  TRIDUUM PASCHALNE – CZASEM ŚWIĘTOWANIA


14-16.04.2022 r.   TRIDUUM PASCHALNE  W PARAFII

 WIELKI CZWARTEK  (14.04.) 

Msza święta Wieczerzy Pańskiej o g. 18:30.

Po Mszy św. – I część Gorzkich Żali.

Adoracja Najświętszego Sakramentu do g.21:00.

*****

WIELKI PIĄTEK (15.04.) 
Rozpoczęcie adoracji od g. 7:00.

g.15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa; rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

g.18:30 – Liturgia Męki Pańskiej, po niej – II i III część Gorzkich Żali.

Adoracja Najświętszego Sakramentu do g. 21:00.
Obowiązuje post ścisły i abstynencja od alkoholu

*****

WIELKA SOBOTA (16.04.)
Rozpoczęcie adoracji o g. 7:00.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ o g.20:00

(zapraszamy wszystkich Parafian)

 


 

 

TRIDUUM  PASCHALNE  to najdłuższe i najważniejsze święta w całym roku. Trzy doby świętowania, bo jakże ciężko zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie.

 

Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni) to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.

 


WIELKI   CZWARTEK

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego, który rozpoczyna się celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej. Jest to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Pięknie ukazują to słowa znanej pieśni: „Uczta Pańska jest pamiątką tej wieczerzy przed wiekami, kiedy Jezus w noc ostatnią w ręce ludzkie był wydany”.
Przed południem w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze, podczas których księża z całej diecezji odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Święcone są też oleje używane przy udzielaniu sakramentów: olej katechumenatu, chorych i Krzyżma Świętego. Wieczorem we wszystkich kościołach parafialnych odprawiana jest uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Po Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. Kaplicy Przechowania (Ciemnicy), gdzie odbywa się Jego adoracja.

PIEŚŃ:  „Kiedyś wino i chleb” – Magda Anioł


 

WIELKI  PIĄTEK

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – powiedział Benedykt XVI wyjaśniając sens wielkopiątkowej liturgii.

Wielki Piątek , komentarz o. Mariana Waligóry OSPPE, Paulina z Jasnej Góry

 

Golgoto Golgoto „- Droga Krzyżowa z filmu  „Pasja”  Mela Gibsona

Odszedł Pasterz od nas, zdroje wody żywej,
Zbawca, Źródło łaski, miłości prawdziwej.
Odszedł Pasterz nasz,
co ukochał lud.
O Jezu, dzięki Ci,
za Twej męki trud.
Gdy na krzyżu konał, słońce się zaćmiło,
ziemia sie zatrzęsła, wszystko się spełniło!

PIEŚŃ: „Ludu, mój ludu”, Krzysztof Bigaj


 

WIELKA  SOBOTA

Wielka Sobota jest czasem wielkiego, cichego oczekiwania. Przy grobie Jezusa stoją warty, wierni przychodzą do kościołów, by adorować Najświętszy Sakrament. To jednak także dzień, w którym czuje się już narastającą radość pożegnania z Wielkim Postem i nadchodzących świąt. Przynosi się pokarmy do święcenia, a wieczorem bierze udział w uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Ostatniemu dniowi przed Wielkanocą patronują dwa żywioły: ogień i woda.

W Wielką Sobotę w świątyniach panuje modlitewna zaduma. Przerywają ją jedynie święcenia pokarmów, które przynoszą wierni. A że często z koszyczkami pełnymi wielkanocnych specjałów nierzadko wysyła się lub przyprowadza najmłodsze pociechy, w kościołach chwilami panuje gwar i zamieszanie. Tymczasem przy grobie czuwa warta – ministranci, harcerze, czasem strażacy.

Martwy leży nasz Zbawiciel w grobowej ciemnicy;
Członki zimne krwią oblane
Żyły, stawy w Nim stargane,
Rany w całym ciele,
Ach, jak ich jest wiele!

Czuwajmy przy grobie Pańskim w świetych rozmyślaniach,
Całujmy otwarte rany przy smutnych wzdychaniach,
Za odkupienie dziękujemy,
Grób czysty w sercu gotujemy –
Synowi Boskiemu,
A Zbawcy naszemu.


Cicho i pusto… aż tu nagle… – Wielka Sobota i Wigilia Paschalna, wprowadzenie

W Wielką Sobotę wieczorem zaczynają się obchody Wigilii Paschalnej (od łac. „vigiliare” czyli „czuwać”). Wyjątkowo bogata liturgia tego dnia składa się z kilku części.
Pierwsza z nich – liturgia światła – zyskuje wyjątkową wymowę dzięki temu, że obrzędy rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie święci kapłan, ubrany w białe, radosne szaty. Od poświęconego ognia zapala się specjalną świecę, tzw. paschał. Duchowni żłobią w nim znak krzyża lub oznaczają pięć punktów, symbolizujących pięć ran Chrystusa. Wypowiadają słowa: „Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”. Po wniesieniu paschału do kościoła, wierni mogą zapalić od niego swoje świece. Liturgię światła kończy odśpiewanie tzw. Orędzia Paschalnego.

Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowana. W pełnej wersji liturgia Wielkiej Soboty składa się z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą.
Pierwsze siedem czytań wyjętych jest ze Starego Testamentu. Przypominają one ważne momenty w całej historii zbawienia. Po nich zapala się światła na ołtarzu i odśpiewuje hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Wtedy też odzywają się milczące od czwartku dzwony, a po ostatnich dwóch czytaniach rozlega się niesłyszane od 40 dni „Alleluja”.

Trzecia część uroczystości wiąże się z sakramentem chrztu – odnawia się przyrzeczenia chrzcielne i święci wodę chrzcielną, zanurzając w niej paschał. Wówczas można również dokonać obrzędów chrztu.

Wieczorne uroczystości kończy Komunia św. , uroczyste błogosławieństwo i wezwanie do udziału w procesji rezurekcyjnej, zazwyczaj przenoszonej na niedzielny poranek.

Oto są baranki młode


 

Szczegóły

Data:
16 kwietnia 2022
Godzina:
20:00