• To wydarzenie minęło.

21.03.2021  Piąta Niedziela Wielkiego Postu, Rok B, I

Wielki Post jest szczególnym czasem – zarówno w liturgii, jak i w naszym życiu. Wsłuchując się w liturgię powinniśmy dobrze przygotować się do Świętego Triduum. Każda z niedziel Wielkiego Postu ma swoje znaczenie.
Piąta Niedziela Wielkiego Postu otwiera tzw. Okres Męki Pańskiej szczególnie akcentujący przygotowanie Pana Jezusa do swojej kaźni i męczeńskiej śmierci.

„Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,

Panie, wysłuchaj głosu mego.

Nachyl Twe ucho
na głos mojego błagania.”

Ewangelia (J 12, 20-33)

Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon obfity

Rozważanie do Ewangelii:

Obumierające ziarno uświadamia, że to, co najpiękniejsze i najcenniejsze rodzi się w bólu i cierpieniu. Nie ma miłości bez cierpienia. Prawdziwa miłość jest obumieraniem egoizmowi, „przebijaniem własnego serca” i wydawaniem go dla innych. „Obumieranie ja” jest zawsze bolesne i pozostawia ranę. Ale bez niej nie ma miłości. Jest egoizm. Poprzez „obumieranie sobie” naśladujemy Chrystusa, zbliżamy się do Jego miłości i miłości drugiego człowieka.

Jakie są moje najgłębsze pragnienia, tęsknoty i pytania? Jakie pytanie chciałbym zadać dziś Jezusowi? Co bym odpowiedział, gdyby podszedł do mnie jakiś człowiek i poprosił, jak Filipa: „Chcę zobaczyć Jezusa! Pokaż mi oblicze Boga!” (?) Co we mnie musi „obumrzeć”? Jaki rodzaj egoizmu, mentalności, konstrukcji myślowych czy filozofii wymaga zmiany myślenia? Co wymaga przewartościowania? Co odbudowy?(źródło deon.pl)

V niedziela Wielkiego Postu J 12, 20-33, komentarz do Ewangelii – wideo

Wacław Oszajca

sądny dzień