• To wydarzenie minęło.

Zapraszamy Parafian  14.09.2021 r.  (wtorek)  na  Święto  Podwyższenia Krzyża św. :

• – godz. 17:45   Droga Krzyżowa
  • – godz. 18:30    Msza św.

14. września w kościele obchodzone jest Święto Podwyższenia Krzyża Św. na pamiątkę odnalezienia krzyża, na którym zawisł Chrystus.

W roku 326 Cesarzowa Helena, wyruszyła na pielgrzymkę do Jerozolimy, by odnaleźć Grób Święty i zniszczyć pogańskie budynki, które bezcześciły miejsce Męki Pańskiej.
Cesarzowa miała widzenie, że to właśnie jej będzie dane odnalezienie grobu i Krzyża naszego Pana. Św. Helena po odnalezieniu krzyża Chrystusa podzieliła go na trzy części, aby ofiarować je głównym ówczesnym ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi.

“Tak, Krzyż jest wpisany w życie człowieka. Kto próbuje usunąć go ze swojego życia, nie zna prawdy ludzkiej kondycji. Tak jest! Jesteśmy stworzeni do życia, ale nie możemy usunąć z naszej indywidualnej historii cierpienia i trudnych doświadczeń. (…) Rozpowszechniona dziś powierzchowna kultura, która przypisuje wartość tylko temu, co ma pozór piękna i co sprawia przyjemność, chciałaby wam wmówić, że trzeba odrzucić Krzyż. Ta moda kulturowa obiecuje sukces i szybką karierę, nakłaniając do realizacji własnych dążeń za wszelką cenę; zachęca do nieodpowiedzialnego przeżywania płciowości i do życia pozbawionego celu, wyzbytego szacunku dla innych. Otwórzcie oczy, młodzi przyjaciele: to nie jest droga prowadząca do radości i do życia, ale ścieżka wiodąca w przepaść grzechu i śmierci. Jezus mówi: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je (Mt 16, 24-25). (…) Jeżeli Krzyż zostaje przyjęty, przynosi zbawienie i pokój (…) Bez Boga Krzyż nas przygniata; z Bogiem daje nam odkupienie i zbawienie. (…) Weź Krzyż!, przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć! Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na Krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie!” (Jan Paweł II – podczas spotkania z młodzieżą na placu św. Jana na Lateranie, 02.04.1998)

PIEŚŃ:   Błogosławiony Krzyżu Chrystusa
Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej

“Pod krzyżem”

“O krzyżu Pański, pamiątko przedroga
Po Bogu! straszne godło męki Boga!
Tulę cię, krzyżu święty, w sercu mojem
Rozkołysanym srodze niepokojem…

Krzyżu, spuścizno po Bogu-człowieku!
Po Zbawicielu tajemnico wieku
I wieków wszystkich-i całej wieczności
Aż me serce godnie cię ugości?

Serce! lepianko moja nędzna z gliny,
Rozszeż się! rozbrzmij pieśń dobrej nowiny!
Oczyść na gody i myśli, i chęci,
Co wichrzą, bowiem Bóg się w tobie święci.

…Niechże, o Panie, prawowiernej słudze
Krzyż twój steruje odtąd na żegludze !
W objęciu krzyża nie lękam się fali
Ani nawałnic wszelkich … Krzyż ocali.”

autor wiersza: Józef Bohdan Zaleski

Relikwie drzazga z Krzyża św. z 1835 r., na którym umarł Pan Jezus.   Relikwie św. Krzyża do naszej parafii sprowadził z Rzymu nasz parafianin Ojciec Rafał Szczepaniak, Paulin –  14.09.2018 r.

Wideo:   14.09.2018r. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku

Data:
Czas: