• To wydarzenie minęło.

07.03.2021   Trzecia Niedziela Wielkiego Postu, Rok B

Przeżywamy trzecią niedzielę Wielkiego Postu. Weszliśmy głęboko w ten czas umartwienia i refleksji nad swoim życiem. I choć może z pewnym smutkiem i niepokojem patrzymy wstecz na to, co za nami, to jednak przed nami jaśnieje na horyzoncie światłość poranka zmartwychwstania. Tam właśnie wyczekuje nas Dawca Życia, Pan i Zbawiciel, Początek i Koniec, Cel naszego istnienia. Jemu chcemy być posłuszni. Jemu się zawierzamy. Jemu oddajemy się bez reszty. Jemu po prostu ufamy.

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę,
świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce,
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne.

Ewangelia (J 2, 13-25)

Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Rozważanie do Ewangelii:

Jezus nam powiedział, że Jego ciało jest świątynią Bożą, abyśmy wiedzieli, że z natury swojej również nasze ciała są świątyniami Bożymi.

Czym jest świątynia? Jest miejscem spotkania z Bogiem (modlitwy); jest miejscem ofiary (daru z siebie); jest miejscem spokoju (ciszy, skupienia); jest miejscem jedności (więzi) i miłosierdzia (pojednania). Pytajmy się siebie: czy jestem taką świątynią? Pewnie jeszcze nie, ale wszystko przed nami. Pan Jezus z wielką gorliwością, która Go “pożera”, chce nas takimi uczynić. Jeśli pozwolimy Mu robić w naszych sercach porządki, to staniemy się takimi, jak dobra świątynia. Więcej: będziemy świątynią godną Boga – domem godnym Mieszkańca. Ale porządki musi robić Pan. My mamy Mu tylko pomagać, bo On się na tym zna lepiej od nas. On wie co ma być na jakim miejscu, bo On nas stworzył…. (źródło deon.pl)

Czy pozwolisz Jezusowi na przemeblowanie serca ? ks.Roman Romantowski

Oczyszczenie świątyni ze sprzedawców,  fragment filmu

Gdy widzę Ciebie krwią oblanego,
Rozpięte ręce i nogi,
W boleści serca pytam: dlaczego
Cierpisz, o Jezu mój drogi?
Ach, nie mów, Panie!
Wiem, kto przyczyną
Męki Twej, Twego cierpienia;
Ach, wiem, za kogo krew i łzy płyną
I tęskne serca westchnienia.
Wiem, kto tym cierpieniem skuł Twoje skronie,
Wiem, kto Cię krwawo biczował,
I temi gwoźdźmi przebił Twe dłonie,
I krzyż dla Ciebie zgotował.
Wiem, i dlatego gdy Twoja męka
Żywo przed oczy mi staje,
Serce od żalu ledwie nie pęka,
W boleści życie ustaje. (…)