Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15
sie

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP 15.08.2022 r. Msze św. odbyły się w naszej parafii tak jak w każdą niedzielę podczas wakacji. Uroczystą Sumę o godz. 11:00 celebrował Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak, a Eucharystię uświetnił Parafialny Chór „Milenium” pod kierunkiem Mariana Dobaka.

Parafialny Chór „Milenium” pod kierunkiem Mariana Dobaka

Lekcję czytał lektor Kamil Białasik.

Kapłani podczas Mszy św. w homiliach nawiązywali do 102. rocznicy zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., która określana jest jako „Cud nad Wisłą”. Bez interwencji Królowej Polski w tej wojnie nie byłoby możliwości zwycięstwa nad bolszewikami.

Pod koniec każdej Mszy św. kapłani błogosławili przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła. W naszej polskiej tradycji jest to również Święto Matki Bożej Zielnej.

Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz Jerzy Kordiak udzielił zgromadzonym błogosławieństwa i zaśpiewano „Boże coś Polskę”.

FOTO GALERIA Z UROCZYSTOŚCI WNIEBOWZIĘCIA NMP:

FOTO: Jerzy Ganecki


Obchodzona 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji jest znane jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP Papież Pius XII ogłosił w 1950 roku.

W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.