Piszą o nas

„Co za kompanija Dzieciątku śpiwa”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski Nr 51-52/2017, z dnia 21.12.2017 00:00, autor: Krzysztof Król

W tym roku znów będą chodzić od domu do domu i kolędować. To ich własna inicjatywa. Ale zanim zakochali się w ludowej muzyce, na ich drodze pojawił się ktoś, kto ich zainspirował.
Czasem się mówi, że więcej się dziedziczy po dziadkach niż po rodzicach. W moim przypadku potwierdza się ta reguła. W 1969 roku pierwszy raz poszedłem z dziadkiem Tomaszem Kotkowiakiem na próbę kapeli koźlarskiej. Wziął mnie za rękę i posadził na szafie, bo pomieszczenie było tak małe, że nie było dla mnie miejsca. A że miałem wtedy z metr dwadzieścia wzrostu, to jakoś zmieściłem się. I tak siedząc na szafie, zakochałem się w tej muzyce. I ta miłość trwa do dziś – uśmiecha się Jerzy Skrzypczak z Kapeli Koźlarskiej „Kotkowiacy”czytaj dalej

 

„Iskra miłosierdzia dla miasta”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 29.09.2017 11:04, autor: Krzysztof Król

Kilkadziesiąt osób modliło się 28 września przed figurą Chrystusa Odkupiciela w Zbąszynku. Wszystko w ramach akacji „Koronka na ulicach miast świata!” Punktualnie o 15.00 przy ruchliwych ulicach i placach wielu miast Polski odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nie inaczej było w naszej diecezji… czytaj dalej

 

„Papież do Boliwijczyków: wytrwajcie w wierze”

Radio Watykańskie z 21/09/2017 16:49

Episkopat Boliwii przebywa w Rzymie z wizytą ad limna apostolorum. Biskupi spotkali się już z Ojcem Świętym. Jest wśród nich polski biskup misyjny Krzysztof Białasik, ordynariusz diecezji Oruru… czytaj dalej

 

„Ludzie tutaj są piękni!”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 29.07.2016  01:36, autor: ks. Marcin Siewruk, wypowiedzi naszych młodych parafianek Małgorzaty Graczyk i Marii Krzywak.

Wśród kropel delikatnego deszczu uczestnicy ŚDM wypatrywali na Błoniach Franciszka, który przybył papieskim tramwajem i w papamobile przejechał wśród wiwatujących pielgrzymów.
Ok. 600 tys. ludzi przybyło 28 lipca na miejsce spotkania z papieżem. Radość młodych była ogromna, kiedy Franciszek przejechał obok nich w papieskim samochodzie. Każdy chciał pozdrowić Franciszka, być jak najbliżej… czytaj dalej

 

„Jezus zwyciężył!”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 26.02.2016 00:12, autor: ks. Marcin Siewruk

Wędrówka symboli ŚDM po świecie, to niezliczone, osobiste historie nawrócenia. W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zbąszynku młodzież potwierdziła, że jest nadzieją Kościoła.
Tajemnica krzyża wyraża najpiękniej misterium Bożego Miłosierdzia. Młodzież gimnazjalna i szkół średnich włączyła się w wielowiekową tradycję modlitwy i adoracji krzyża Nawiązując do przekonania starożytnych chrześcijan, traktujących symbol krzyża jako sakrament, znak wyjątkowej łaski uczniowie oddali cześć krzyżowi podarowanemu młodym świata przez św. Jana Pawła II, symbolowi Światowych Dni Młodzieży… czytaj dalej

 

„Dzięki kiermaszowi pojadą na warsztaty”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 06.12.2015 13:39, autor: Katarzyna Buganik

Bombki z cekinów, szopki, kartki świąteczne, pierniki, ciasta i muffinki można było dziś kupić podczas przedświątecznego kiermaszu w Zbąszynku.
Ręcznie wykonane dekoracje bożonarodzeniowe oraz domowe wypieki przygotowała schola z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku…

 

„Bp Białasik: Rodzina jest dziś atakowana”

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 23.10.2015 07:26,  autor: ks. Tomasz Jaklewicz

Synod musi pokazać piękno rodziny i bronić jej przed siłami, które chcą ją zniszczyć – mówi biskup Krzysztof Białasik z Boliwii.
Bp Krzysztof Białasik jest jednym z dwóch biskupów reprezentujących Boliwię na synodzie. Jest polskim werbistą, od wielu tak misjonarzem Ameryce Południowej, od 10 lat biskupem diecezji Oruro w Boliwii, położonej na wysokości 4 tys. metrów. W Radiu Watykańskim, wraz z o. Leszkiem Gęsiakiem miałem okazję zapytać go o synod i o kontekst boliwijskiego Kościoła…

„Wszystko, za czym tęskni człowiek” – artykuł o Koncercie Ewangelizacyjnym „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej w Afryce.

Gość Zielonogórsko-Gorzowski z dnia 28.07.2015 10:20, autor: ks. Marcin Siewruk

Po tym koncercie ludzie wychodzili z kościoła uśmiechnięci, „lżejsi”, pełni nadziei. A sami artyści mówią, że dzięki śpiewaniu otrzymują wiele łask, za które są Bogu wdzięczni.
W ramach 9. trasy koncertowej w Polsce zespół muzyczny Claret Gospel odwiedził 27 lipca parafię pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku i parafię pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie. Na zaproszenie parafian i ks. Jerzego Kordiaka, proboszcza, grupa muzyków z Wybrzeża Kości Słoniowej zaprezentowała wspaniały występ poruszający wiernych, którzy entuzjastycznie uczestniczyli w koncercie.

Śluby Wieczyste naszej Siostry Laury Kaczmarek ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Atrykuł ks. Marcina Siewruka w Gościu Zielonogórsko-Gorzowskim z dn. 11.07.2015, 20:45  pt. Ostateczne „Tak”.

Sześć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego złożyło wieczystą profesję w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Po zakończeniu Mszy św. ślubnej celebrowanej pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy siostry, które w pełni zostały włączone do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, klaszcząc i śpiewając pieśń uwielbienia wpadły sobie ramiona, nie kryjąc ogromnego szczęścia, że spełniło się ich marzenie i wobec Boga, i Wspólnoty Kościoła ślubowały Bogu na zawsze: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.

„Nowa publikacja o relacjach państwo-duchowieństwo w latach 1945-89”

Zielonogórski portal wymiany informacji dla dziennikarzy i organizatorów wydarzeń medialnych news365.pl z dn.04.07.2014

Książka „Duchowieństwo rzymskokatolickie na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Ziemi Lubuskiej w świetle dokumentów państwowych z lat 1945-1989” autorstwa ks. dra Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza jest poświęcona historii księży na Ziemiach Zachodnich, m.in. inwigilacji duchowieństwa jako przykładu walki z Kościołem Katolickim w Polsce…

 „Remont dachu drewnianego kościoła filialnego w  miejscowości Chlastawa”, autor: Agnieszka Skowron

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków z dnia 15.10.2014r.

Trwa remont dachu drewnianego kościoła filialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chlastawie.
Drewniany kościołów w Chlastawie wraz z dzwonnicą i cmentarzem stanowią unikatowy zabytkowy zespół sakralny, który objęty jest ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków nieruchomych pod nr 33…

„Roraty w Zbąszynku”,  autor: Jerzy Ganecki

Gość Zielonogórsko-Gorzowski  z dn. 08.12.2013 r.

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. W parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku zawsze jest obchodzony z wypracowaną od lat tradycją. U stóp ołtarza ułożony jest wieniec adwentowy z 4 symbolicznymi świecami, które są kolejno zapalane podczas wszystkich nabożeństw i Mszy św. …

 

Ogólnopolski Tydzień Biblijny – Zbąszynek.  Informacja  o przebiegu Niedzieli Biblijnej w naszej parafii na stronie internetowej  Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, 14.04.2013 r.

W trzecią niedzielę wielkanocną – Niedzielę Biblijną rozpoczął się po raz piąty Ogólnopolski Tydzień Biblijny, w tym roku obchodzony pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym”. (J 11,27). W Parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej po raz pierwszy w Tym Dniu w godz. 15,00-18,00 kapłani, przedstawiciele grup parafialnych i młodzież kolejno głośno czytali rozdziały całej Ewangelii wg św. Mateusza. …

 

„Chlastawa – świątynia, która wygrała z czasem” – Lubuski Szlak Kościołów Zrębowych (cz. 3) – artykuł o historii kościółka filialnego w Chlastawie.

Niedziela, Tygodnik Katolicki – „Aspekty” Nr 30/2012, autor: Anna Benesz-Idziak.

Jadąc z Babimostu do Zbąszynka nie sposób nie zauważyć pięknego drewnianego kościoła znajdującego się tuż przy drodze. To XVII-wieczna świątynia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie. Najstarszy z zachowanych na terenie historycznej Wielkopolski zborów protestanckich dziś jest filią katolickiej parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku…

 

„Margaretki dla naszych kapłanów”, artykuł poświecony tworzeniu „Margaretek” dla kapłanów w Roku Kapłańskim, Niedziela – „Aspekty” nr 45/2009, autor: Jerzy Ganecki

Trwa Rok Kapłański, który w czerwcu br. ogłosił Ojciec Święty Benedykt XVI. Każdy z nas może zastanowić się, co zrobił dla swoich kapłanów w tym tak szybko przemijającym czasie. Czy mogę zrobić coś jeszcze dla kapłana, którego znam, który był na mojej drodze życiowej i wprowadzał mnie na ścieżki rozwoju duchowego, by moja dusza mogła ciągle żyć?
Jedną z form pomocy kapłanowi może być modlitwa za niego, i to modlitwa wieczysta. By ochronić kapłanów przed zagrożeniami współczesnego świata, a szczególnie przed tak perfidnymi atakami złego, naszym wręcz obowiązkiem jest podejmowanie codziennej i systematycznej modlitwy o świętość kapłanów, o potrzebne dla nich łaski i matczyną, macierzyńską opiekę Matki Bożej nad swoim synami…

 

„Polski biskup boliwijskich górali ” – wywiad z bp. K. Białasikiem SVD

Radio Watykańskie, 07.11.2008r., rozmawiał: ks. J. Polak SJ/ RV

O diecezji wielkiej jak 1/6 Polski, dwa razy wyższej niż Tatry, o żyjących tam rolnikach i górnikach, którzy w Sylwestra tańczą dla Matki Bożej, oraz o kontrowersyjnych reformach prezydenta Evo Moralesa opowiada bp Krzysztof Białasik, werbista. Benedykt XVI przyjął ordynariusza diecezji Oruro 7 listopada…

 

„Siedem płatków modlitwy”, artykuł poświecony Margaretkom – wieczystej modlitwie za kapłanów

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski” nr 11/99 z dnia 16.03.2008, autor: Magdalena Kozieł

156 osób zobowiązało się tu do końca swojego życia modlić się za księży. Chcą w ten sposób pomóc im dobrze spełniać kapłańskie powołanie.
Wierni z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku utworzyli przy Wspólnocie Królowej Pokoju Apostolat „Margaretka”. Obecnie pod ich modlitewną opieką jest 24 księży, którzy pracowali w tej parafii lub pochodzą ze Zbąszynka. – Przychodząc do tej parafii od razu otrzymałem w darze modlitwę siedmiu osób, które obiecały się modlić za mnie do końca swojego życia. To wspaniały dar – podkreśla ks. Mariusz Żurawicz, obecny wikariusz…

 

„Macierzyństwo od pół wieku”, artykuł poświęcony 50-leciu powstania naszej parafii

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski” nr 27/63 z dnia 08.07.2007, autor: ks. Tomasz Gierasimczyk

Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny – takie wezwanie towarzyszy zbąszyneckiej wspólnocie od pięćdziesięciu lat. To jedyny taki tytuł parafii w diecezji.

 

„Tam gdzie rodzi się światło”, wywiad z Biskupem Krzysztofem Białasikiem – Ordynariuszem Diecezji Oruro w Boliwii

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski” nr 27/63 z dnia 08.07.2007, autor: Krzysztof Król

Krzysztof Król:- To już 22 lata pracy w Boliwii. czy jeszcze interesuje się Ksiądz Biskup sprawami Polski i naszej diecezji?
KS. BP KRZYSZTOF BIAŁASIK: – Z tego powodu tu jestem. Moja rodzinna parafia pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku obchodzi swoje 50-lecie. Tu zostałem ochrzczony i byłem ministrantem. Tu zacząłem myśleć o kapłaństwie. Zawsze z wielką radością przyjeżdżam do ojczyzny, aby odpocząć, aby spotkać się z rodziną i księżmi. To moje korzenie…

 

Księgarnia KsiMW, księgarnia online:

Tu można kupić książkę ks.Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocz „Partia komunistyczna wobec Kościoła i przejawów wiary katolickiej w swoich szeregach – na przykładzie środkowego Nadodrza w latach 1945-1989”

 

„Jest książka o inwigilacji lubuskich księży”, artykuł poświecony wydaniu książki ks. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocz „Partia komunistyczna wobec Kościoła i przejawów wiary katolickiej w swoich szeregach – na przykładzie środkowego Nadodrza w latach 1945-1989”.

Gazeta.pl , Zielona Góra, z dnia 20.03.2007, autor: Artur Łukasiewicz

W długo wyczekiwanej książce ks. Śmierzchalskiego-Wachocza splata się historia Kościoła i PZPR. Są księża bohaterowie i ci złamani przez SB. Autor zdradza ich pseudonimy, z nazwiska wymienia oficerów bezpieki…

 

„Książka ks. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocz już dostępna. Podwójne życie partii.”, artykuł o prezentacji książki ks. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocz „”Partia komunistyczna wobec Kościoła i przejawów wiary katolickiej w swoich szeregach – na przykładzie środkowego Nadodrza w latach 1945-1989”

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski” nr 12/48 z dnia 25.03.2007, autor: ks. Tomasz Gierasimczyk

W walce z Kościołem na Ziemiach Zachodnich i potajemnych chrztach dzieci członków PZPR, o agitatorach i katechetach, wreszcie o szarych ludziach i bohaterach można juz przeczytać…

 

„Lustracja – gorący temat. Będzie publikacja”, wywiad z naszym kapłanem ks. dr Dariuszem Śmierzchalskim-Wachocz dot. publikacji na temat walki reżimu komunistycznego z Kościołem gorzowskim

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski” nr 7 z dnia 18.06.2006, autor: ks. Tomasz Gierasimczyk

Ks. T. GIERASIMCZYK: Jak to jest z tzw. lustracją w naszej diecezji?
Ks. DARIUSZ ŚMIERZCHALSKI-WACHOCZ: – 13 marca br. powołano pięcioosobową Metropolitarną Komisję Historyczną. Obejmuje ona diecezję szczecińsko-kamieńską, koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską. Przewodniczący jej ks. dr Grzegorz Wejman kierownik Zakładu Historii Kościoła Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Badania obejmują zasoby oddziałów IPN w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. To praca do celów naukowych oraz, ewentualnie, na potrzeby biskupa. Owocem poszukiwań będzie publikacja o walce reżimu komunistycznego z Kościołem gorzowskim…

 

„Nawet diabły tańczą dla Maryi”, wywiad z o.Krzysztofem Białasikiem

„Gość Niedzielny” nr 31/2005 z 31.07.2005, autor Marcin Jakimowicz

Indianie w Boliwii modlą się cztery tysiące metrów nad poziomem morza. To prawdziwa „chwała na wysokości”. Ich biskupem zostanie Polak: ks. Krzysztof Białasik. Nic dziwnego, spędził tam połowę życia…