• To wydarzenie minęło.

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy parafian na Drogę Krzyżową w piątki:

• – dla dzieci o g. 17:00;
  • – dla młodzieży i dorosłych o g. 17:45.
Nabożeństwo Gorzkie Żale w niedzielę o godz.17:30

Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia.

Wielki Postto czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych.
W Środę Popielcową, rozpoczyna się w Kościele czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. Główne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmartwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc je należycie przeżyć; stąd też ich nazwa: Wielkiego Postu, a nie jakiegoś tam zwykłego postu.

Żyjąc we współczesnym świecie, tak bardzo zatroskani o naszą codzienność, doświadczamy braku obecności Pana Boga w naszym życiu, głębszej refleksji nad przemijalnością i sensem naszego życia, wrażliwości na słowo Boże i „wyobraźni miłosierdzia” w stosunku do naszych bliźnich. Niech każdy z nas znajdzie trochę więcej czasu na osobiste przebywanie z Bogiem na modlitwie, niech chętnie weźmie udział w Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach.

Każdy z nas podczas Wielkiego Postu ma okazję, by zastanowić się nad sobą, nad swoim życiem. Niech ten czas zostawi ślad w naszych sercach i będzie owocny dla naszej duszy.

Ewangelia  wg Mt, 6, 16-18

Post

16 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją
nagrodę. 17 Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Rozważanie do Ewangelii:

Wielki Post jest nam dany, abyśmy przyśpieszyli, być może spowolnione, uczenie się Miłości. Dlatego Ewangelia, którą czytamy w pierwszy dzień Wielkiego Postu zadaje nam pytanie o nasze motywacje poszczenia, okazywania dobroci i modlitwy. Miłość to nie tylko czynienie dobra. To także czynienie dobra bez oczekiwania na jakiekolwiek korzyści. Czynienie dobra z oczekiwaniem na jakąś nagrodę (np. wdzięczność), nie jest czystą Miłością. Oczywiście lepsze to niż czynienie zła, ale nie nazywajmy naszych zachowań zbyt szybko Miłością.

Wielki Post jest po to, abyśmy lepiej poznali Miłość, a przez to lepiej ją rozpoznawali. I abyśmy szybciej stawali się Miłością, na podobieństwo Boga… (źródło deon.pl)

Wideo komentarz – Ewangelia z komentarzem,  Przesłanie Wielkiego Postu

Rozważa ks. Jerzy Szymik

Czy wiesz, że – słów kilka o WIELKIM POŚCIE

Post, modlitwa, jałmużna…

Podejmij post od GNIEWU i NIECHĘCI.
Codziennie daj swym najbliższym dodatkową porcję miłości.
Podejmij post od OSĄDZANIA INNYCH.
Zanim kogoś potępisz, przypomnij sobie, jak Jezus odnosi się do twoich upadków.
Podejmij post od NARZEKANIA.
Kiedy będziesz miał ochotę narzekać, zamknij oczy i przypomnij sobie małe radości i tę wielką radość, że Pan cię kocha.
Podejmij post od UCZUCIA ŻALU
i PRETENSJI do INNYCH.
Ciągle pracuj nad przebaczeniem tym, którzy cię zranili.
Podejmij post od PYCHY i ZAZDROŚCI,
bo one rujnują twoje życie wewnętrzne.
Gdy tak przeżyjesz Wielki Post bardzo
głośno i radośnie będziesz śpiewał ALLELUJA !

Helena Gurnicka

Wideo:  Męka Pana Jezusa – animacja

PIEŚŃ:  UKRZYŻUJ,  Jangok

Wideo komentarz na WIELKI POST – Przestań się martwić głupotami i zacznij żyć.

śp. ks.  Ks. Piotr Pawlukiewicz

Jak przestać się martwić i zacząć żyć?. Los rzuca nam pod nogi wiele przeszkód, ale sztuka jest nauczenie się, jak je omijać i wychodzić na przysłowiową prostą. Szkoda życia, aby o wszystko się zamartwiać, zwłaszcza to. na co nie mamy żadnego wpływu. O tym oraz o rzeczach ważnych i tych, które niekontrolowane bardzo negatywnie wpływają na nasz nastrój pięknie opowiada ks. Piotr Pawlukiewicz… ( piękne kazanie wielkopostne ks. Piotra  z marca 2011r. )

Data:
13 kwietnia 2022