microsoft office 2016 standard 32 bit free dukes of hazzard pc game dxsetup exe windows 10 red workflow avid media composer 8 free logic pro x sound library progress free hp client security windows 10 64 bit gta 5 for pc free full version windows 7
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

 

„Rodzisz się Panie, by niebo dać ludziom
A jako człowiek jedynym z nas się stałeś;
Oświeć umysły i serca pociągnij
Więzią miłości” …(Hymn MLG)

 

 


 

Uroczystość Bożego Narodzenia (Narodzenia Pańskiego) wywodzi swój początek z Jerozolimy. Ustalił się zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego ok. 8 km. W Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę świętą.
W Rzymie święto Bożego Narodzenia dnia 25 grudnia obchodzono od wieku IV. Kronikarz bowiem rzymski, Filokales, w kalendarzu swoim pod rokiem 354 zaznacza: Natus Christus in Betleem Judeae (Narodził się Chrystus w Betlejem Judzkim). Z tego także czasu mamy fragment homilii papieża św. Liberiusza (+ 366) na Boże Narodzenie. W tymże IV wieku uroczystość Bożego Narodzenia spotykamy: w Jerozolimie, w Antio-chii, w Konstantynopolu, w Rzymie i w Hiszpanii.

Boże Narodzenie to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. W polskiej tradycji w nocy z 24 na 25 grudnia jest odprawiana uroczysta Msza św. tzw. Pasterka, która jest drugą z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

***
W Polsce w większości rodzin Boże Narodzenie jest obchodzone jako święto gromadzące wielu krewnych. Typowymi atrybutami są: opłatek, choinka, a często i szopka bożonarodzeniowa, prezenty, śpiewanie kolęd.  Zwyczajowo jest to czas spotkań rodzinnych i wybaczania sobie wzajemnie krzywd i uraz.

 

Kościół wyraża tak wielką radość z narodzenia Pana Jezusa, że przez osiem dni (oktawa) obchodzi to święto, jakby się nie mógł dosyć nim nacieszyć.

 

 

25.12.2021   Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Rok C, II

 

Ewangelia (Mt 1, 1-25)

Rodowód Jezusa Chrystusa i zapowiedź Jego narodzenia

Refleksja:

Bóg ma też swój rodowód. Wiadomo, że jest odwieczny, czyli niemający początku, ale na ziemi nie wziął się „z powietrza”. Wziął się z długiej historii naznaczonej swoim działaniem, ale też ludzkimi błędami. Wszystko, co działo się przed narodzeniem Jezusa tak naprawdę zmierzało do tego wydarzenia i wszystko, co stało się potem jest w jakiś sposób przedłużeniem tego wydarzenia. Świat nie jest w stanie zupełnie oddalić się od Boga. Może tylko to usiłować. I wielu usiłuje to zrobić, ale Bóg i tak jest w historii ich życia…(źródło deon.pl)

 


Zatrzymajcie się ludzie, na chwilę!
Zatrzymajcie się w biegu szalonym!
Posłuchajcie – Dziecina gdzieś kwili!
Lecz ten głos wrzawą świata stłumiony…

Cicho, cicho i kroku zwolnijcie,
Bo miniecie stajenkę ubogą!
A tam w żłobie wszak kryje się Życie,
Kto w nim leży – jest Prawdą i Drogą!

Niech uciszy się świat rozkrzyczany,
W siebie patrzeć niech wreszcie przestanie,
Wtedy pokój dotychczas nieznany
Spłynie w serca z aniołów śpiewaniem!

 

BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE !!! 

 

 


KOLĘDA:   WŚRÓD  NOCNEJ  CISZY,  Enej


 

Film: Cicha Noc, Opowieść o Bożym Narodzeniu – bajka dla dzieci


 

Z  THEOFEEL…

 

 

Szczegóły

Data:
29 grudnia 2021
Godzina:
00:00 - 23:59