win 7 enterprise upgrade to windows 10 enterprise free apple mac os x 10.7.5 lion free adobe acrobat reader dc 3d free google mail for windows 10 adobe premiere pro cc 2019 how to add text free gopro studio windows 10 windows 10 home laptop black screen free windows 7 does not start in normal mode free

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

28
mar

28.03.2021r. w Niedzielę Palmową czyli w Niedzielę Męki Pańskiej podczas wszystkich Mszy św. kapłani święcili przyniesione przez wiernych palmy. Tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej były po raz drugi inne niż w minionych latach z uwagi na obostrzenia związane z trwającą od ponad roku pandemią koronawirusa. W tym roku świątynii parafialnej podczas Mszy św. mogły przebywać tylko 22 osoby, a w Chlastawie 9 osób.

Główny celebrans Mszy św. wnosił do świątyni dużą gałązkę palmową, której jako pierwszej dokonał poświęcenia.


Podczas Sumy o godz. 11:00 Ewangelię Męki Pańskiej według św. Marka czytali: główny celebrans Mszy św.
ks. Proboszcz Jerzy Kordiak, nadzwyczajny szafarz Graczyk Mariusz i lektor Daniel Hoffmann.

Foto: Jan Greczycho


Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa.
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła – znana już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię.
W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Rozpoczyna Wielki Tydzień i jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.