6. Wrzesień, 2020

Konferencja Episkopatu Polski podczas 386. Zebrania Plenarnego, odbywającego się na Jasnej Górze zatwierdziła 28.08.2020 r. nowe wezwania Litanii loretańskiej oraz ujednolicone formuły popularnych modlitw, a także melodie dla polskiego przekładu sekwencji liturgicznych… czytaj więcej 

1.Wprowadzenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej:
„Matko miłosierdzia” (w litanii po wezwaniu: „Matko Kościoła”)
„Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”)
„Pociecho migrantów” (po Ucieczko grzesznych”)

 

2.Wprowadzenie ujednolicenia brzmienia tekstów popularnych modlitw w publikacjach:
Pozdrowienie Anielskie:
– (poprawna formuła to „Zdrowaś Maryjo” (a nie „…Mario”)
„błogosławionaś Ty między niewiastami” ( a nie np. „błogosławiona jesteś”)

 

3. W modlitwie ” O krwi i wodo…” odmawianej w ramach Koronki do Miłosierdzia Bożego potwierdzono jako obowiązującą formułę „któraś wypłynęła…”, a nie „wytrysnęła”.

 

4. Przyjęto także ujedoliconą wersję modlitwy „O mój Jezu…” odmawianej na zakończenie rozważań tajemnic różańcowych. Odtąd ma mieć ona formę: ” O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego  miłosierdzia”.