11. Listopad, 2019

W 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zebrani wierni o godz. 11:00 uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny zamówionej tradycyjnie przez Przewodniczącego Rady Miasta w Zbąszynku. Mszy św. przewodniczył Proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie ks. dr Andrzej Drutel, który wygłosił homilię na temat patrona dnia dzisiejszego św. Marcina oraz wkładu cichych często bezimiennych bohaterów w walkę o niepodległość Ojczyzny i świętych – rycerzach, którzy swą postawą służyli Bogu i ludziom.

OBSZERNA  GALERIA  ZDJĘĆ  ZE  ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

ks. dr. Andrzej Drutel przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny

W koncelebrze Eucharystii uczestniczyli Proboszcz naszej parafii ks. kan. Jerzy Kordiak i Wikariusz ks. Jakub Świątek oraz 9 pocztów sztandarowych z naszego miasta i gminy.

Oprawę liturgiczną przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej czytając lekcję i modlitwę powszechną, a muzyczną Chór Parafialny „Milenium” oraz organista Rafał Rzeszuto.

Lekcję czyta Prezes Parafialnej AK Jan Greczycho

Po zakończonej Mszy św. parafianie na czele z kapłanami, władzami miasta i pocztami sztandarowymi przeszli ulicami Zbąszynka pod pomnik Chrystusa Odkupiciela, gdzie różne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

„W setną rocznicę odzyskania niepodległości postanowiono, iż w każdą kolejną rocznicę zasadzony zostanie dąb upamiętniający tę uroczystość w ten sposób powstanie Aleja Wolności na Wzgórzu. Tegoroczny dąb zasadzony z sadzonki dębu szypułkowego – oryginalny potomek najstarszego w Polsce drzewa, dębu „Chrobry”. Sadzonka została wyhodowana w Szkółce Nadleśnictwa Szprotawa, z żołędzi zebranych w 2011 r. W imieniu mieszkańców gminy posadzony został przez Ks. Proboszcza Jerzego Kordiaka, Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Mazura oraz Przedstawicieli Samorządów Szkolnych Szkół Podstawowych w Dąbrówce Wlkp., Kosieczynie i Zbąszynku. Zasadzenia dębu w Alei Wolności na Wzgórzu potwierdzone zostało w specjalnym certyfikacie. Po salwie armatki oraz wyprowadzeniu pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy mogli złożyć swój podpis na Certyfikacie zasadzenia Dębu Wolności. Chętnych do poświadczenia swoim podpisem tej doniosłej chwili nie brakowało. Aleja Wolności na Wzgórzu czeka na kolejne Dęby Wolności…”  Tekst: Jan Mikuła

OBSZERNA  GALERIA  ZDJĘĆ  ZE  ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Foto: Jan Mikuła