21. Październik, 2019

„Gdyby Chrystus nie Zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara”
Warto pielgrzymować !
Kiedy człowiek wraca odmieniony, przewartościował wartości i nie może przestać myśleć o DOŚWIADCZENIACH( zwłaszcza duchowych) odbytej podróży, zdobytej wiedzy, napotkanych na swojej drodze pielgrzymkowej LUDZIACH i nie wie, jak ująć wszystko w słowa, to może być pewny, że to szczególna Łaska i Dar Boży.

FOTOGALERIA  Z  PIELGRZYMKI

W słoneczny poranek 21.wrześniowy br. , z modlitwą o szczęśliwą podróż na ustach, Błogosławieństwem Kapłańskim, odśpiewaniem Godzinek, na pielgrzymkę, zorganizowaną przez Księdza  dr. Dariusza Wołczeckiego, wyruszyła spod zbąszyneckiego kościoła parafialnego grupa 46. Pątników, ciekawych, co takiego szczególnego można obejrzeć w Żaganiu.

Ksiądz, zachęcając do wyjazdu, mówił o Grobie Chrystusa-identycznym , jak w Jerozolimie. Rzeczywistość przerosła wyobrażenia, a aura towarzysząca całej pielgrzymce, była niepowtarzalna i pozostanie w Naszych sercach i pamięci na długo/na zawsze. Uczestnicy zapewne staną się głosicielami i propagatorami tego miejsca, tego, co usłyszeli, co zobaczyli, co sobie uświadomili – DOBREJ NOWINY: CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! GRÓB JEST PUSTY!

„Gdyby Chrystus nie Zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara”– to radosny DOGMAT, który powinien przyświecać Naszym praktykom religijnym, Naszemu życiu. 

Z żagańskiego parkingu, wspięliśmy się na pagórek z widoczna bramą, elementem murów otaczających malutki kościół (Grób znajduje się wyżej). Naszym  Przewodnikiem został charyzmatyczny Proboszcz parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się Grób Pański – Ks. Jarosław Stoś, o ujmującej, empatycznej osobowości, przyjaznym nastawieniu, ogromnej wiedzy, wierze – głębi. To On przeprowadził Nas przez tę duchową katechezę o Zmartwychwstaniu, Jego sensie i znaczeniu.

Sama kaplica Grobu mówi niewiele , gdyby nie słowa Kapłana, który z dużą swadą opowiadał, przybliżał historię lokalizacji budowli, jej budowy i symboliki, wyjaśniał istotę chrześcijaństwa, Naszej wiary, niosącej optymizm, nadzieję, wynikającej ze ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA.

Nie wiedziałam, ze rany duchowe, grzechy, wydają nieznośny zapach, ale, że je można zaleczyć wiarą, nadzieją , optymizmem, płynącymi z uwolnienia się od tego, co ogranicza.

Tak obmywano rany w czasach Chrystusa i to chciały zrobić kobiety, które w niedzielny poranek przyszły do grobu, gdzie po śmierci złożono Chrystusa.

Odkryciem było również, ze Zmartwychwstanie ma kolor różu wschodzącego słońca, które zobaczyły Maria Magdalena i inne kobiety, które przyszły o poranku namaścić olejkiem RANY CHRYSTUSA, a nie zastały Mesjasza w grobie; GRÓB BYŁ PUSTY. CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ Różowa zorza poranna rozjaśniała niebo. Wszyscy mogą tego doświadczyć, kiedy uwierzy z całego serca. Każda jutrzenka powinna Nam o TYM przypominać.

Miejsce gdzie złożone było Ciało Chrystusa

Kobiety, które przyszły do GROBU, przyniosły olejek nardowy – cenny  pochodzący z himalajskiej rośliny, wonny. Zapach tego olejku czujemy wchodząc , pochylając nisko głowę, w głąb Grobu, gdzie palą się lampki, a miejsce, gdzie leżało złożone CIAŁO CHRYSTUSA – JEST PUSTE.
Takim olejkiem, wypowiadając słowa: ” Niech ten wonny balsam uleczy wszystkie twoje rany i uniesie ku niebu”- namaścili obie ręce każdego z Uczestników pielgrzymki Nasz Gospodarz i Wikariusz Ks. Marek Ogrodnik, po pięknej Mszy Świętej PASCHALNEJ. Olejek roztaczał zapach NADZIEI, OPTYMIZMU, ZWYCIĘSTWA nad ograniczeniami, słabościami, upadkami- JUTRZENKA- jak mówił Ks. Jarosław Stoś.

Ogromna, trudna do ujęcia w słowach – wartość duchowa pielgrzymki, do Grobu Pańskiego, nie w Jerozolimie, odległej o tysiące kilometrów, a w Naszej Diecezji – w Żaganiu, zbudowanego z zachowaniem wszystkich detali i parametrów: tysiąc kroków od murów miasta, z budulca o barwie szaro/różowej (jak poranek Zmartwychwstania), zwieńczonej ” latarnią” (element architektoniczny, symbolizujący jasność). Każdy element budowli jest znaczący, symboliczny, wymowny.

Gościnność Gospodarzy (Ks. Jarosław Stoś i Ks. Marek Ogrodowiak) była ujmująca, za co jesteśmy wdzięczni i będziemy pamiętali w modlitwie. Zostaliśmy podjęci pysznym ciastem kawą i herbatą, czyli po ” strawie” dla DUCHA, przyjemność dla ciała.

Na tym nie koniec programu pielgrzymki. Ksiądz Dariusz zadbał również o treści edukacyjno-historyczne- dzięki czemu zwiedziliśmy zabytki Żagania, zwłaszcza Opactwo Kanoników Regularnych Św. Augustyna, będące jednym z najwyśmienitszych obiektów sakralnych w Polsce. zobaczyliśmy m.in. przebogatą, klimatyczną bibliotekę  klasztorną, istniejącą od XV wieku, dalej miejsca spoczynku i zaślubin książąt, piękny- przebogaty ( poddawany renowacji) kościół.

Duch Boży towarzyszył Naszej pielgrzymce od początku do końca, kiedy wracając, Wszyscy pod przewodnictwem Ks. Dariusza odmawialiśmy gromkim głosem – ludzi szczęśliwych, pomimo zmęczenia- Różaniec Święty- części Radosne i Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Serdeczne Bóg zapłać dla Księdza Dariusza- Organizatora pielgrzymki i Księży „Strażników” Grobu Pańskiego w Naszej Diecezji.
Warto pielgrzymować!  Szczęść Boże!”  Tekst: Teresa Szulczewska

FOTOGALERIA  Z  PIELGRZYMKI

Foto: Ks. Dariusz Wołczecki, Teresa Szulczewska