2. Sierpień, 2019

W dniach 17.VII.-01.VIII.2019r. odbyła się XX Jubileuszowa Pielgrzymka do Sanktuarium Królowej Pokoju w Medziugorje, w Bośni i Hercegowinie. Pielgrzymkę zorganizowała Wspólnota Królowej Pokoju przy naszej parafii pod kierunkiem Eugenii Angierskiej. Opiekę duchową sprawował Wikariusz z Parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie ks. Mariusz Wysakowski oraz ks. Adam Czeponis z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

FOTOGALERIA  Z   XX  PIELGRZYMKI DO MEDZIUGORJE

W pielgrzymce udział wzięło 57 pielgrzymów głównie ze Zbąszynka – 16 osób, Wolsztyna, Nowego Tomyśla, Bobrowic, Gorzowa, Świebodzina i innych miejscowości.

Pielgrzymi uczestniczyli w codziennym programie modlitw w godz. 18:00-21:00, w wieczornych Adoracjach Najświętszego Sakramentu, wspinali się na Górę Objawień Podbrdo i Górę Krizevac.

Pielgrzymi przebywali także: w Tihaljina  w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, gdzie w kościele znajduje się słynna na cały świat figura Matki Bożej Królowej Pokoju. Tam została odprawiona uroczysta Msza św. podczas której 18 pielgrzymów podjęło wielkie dzieło Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego.

Pielgrzymi wzięli udział w spotkaniach z Franciszkaninem o. Marinko, z Patrykiem i Nancy Latta z Kanady, z narkomanami we Wspólnocie Cenacolo. Wysłuchali także piękne świadectwo Gorana, który opowiadał o swojej dramatycznej drodze upadłości aż do wielkiego nawrócenia w Medziugorje. Wysłuchano także historię Sanktuarium i objawień, którą przedstawiła polska tłumaczka w Medjugorje Agnieszka Soldo.

25. lipiec to dzień odpustu parafialnego, gdzie patronem parafii Medziugorje jest św. Jakub Apostoł. Jak co roku odbywa się procesja z figurą św. Jakuba. W tym dniu Mszę św. celebrował stały wizytator Stolicy Apostolskiej abp Henryk Hoser.

Pielgrzymi przebywali także w Matczynej wiosce, która jest organizacją służącą wychowaniu i trosce o opuszczone i zaniedbane dzieci. Działa ona od 1993 roku i powstała dzięki pragnieniu i staraniom jej założyciela o. Slavka Barbaricia, aby dzieciom i młodzieży zapewnić fachową i zorganizowaną pomoc opiekuńczo-wychowawczą oraz troskę dzięki, której mogłyby się w pełni rozwijać fizycznie, umysłowo, moralnie, religijnie i kulturowo. Organizacja oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 8 września 1996 roku.W ramach wioski znajduje się przedszkole, gabinet stomatologiczny oraz fizjoterapia.

Zwiedzono także Sarajewo, stolicę Bośni i Hercegowiny, po którym oprowadzała polska przewodniczka. Opowiedziała ona trudną historię na przestrzeni wieków tego doświadczonego różnymi tragediami miasta. Na zakończenie pobytu w Sarajewie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kościele pw. św. Antoniego.

Pielgrzymi zwiedzili wodospady Kravica pod Medziugorje, chorwackie miasteczko Gradac położone w Riwierze Makarskiej nad Adriatykiem. Na zakończenie pielgrzymki odpoczywano 4 dni w Seline w Narodowym Parku Paklenica. Uczestniczy pielgrzymki płynęli stateczkiem po rzece Zrmanja, malowniczym Kanionem, gdzie płynie krystalicznie czysta woda, która ma różne odcienie zieleni i turkusu, a która pięknie kontrastuje z jasnymi skałami. Zwiedzano także miasto Zadar w północnej Dalmacji słynące z pięknych, starych zabytków w starym mieście.

W drodze powrotnej do kraju 01.08.2019r. ok. godz. 8:30 w kościele św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze nasz opiekun duchowy ks. Mariusz i ks. Adam odprawili Mszę św. dziękczynną za wszystkich pielgrzymów i za łaskę pielgrzymowania do Sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorje. Około godz. 11:00 pielgrzymi powrócili do Zbąszynka.

FOTOGALERIA  Z   XX  PIELGRZYMKI DO MEDZIUGORJE

FOTO:   Marian Zaremba , Irena Kwaśniewska