18. Kwiecień, 2019

18.04.2019r.  tradycyjnie w Wielki Czwartek licznie zebrani wierni uczestniczyli w uroczystej Liturgii Mszalnej sprawowanej na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Główny Celebrans Mszy św., Wikariusz ks. Jakub Świątek, w asyście ks. kan. Proboszcza Jerzego Kordiaka i Rezydenta ks. Dariusza Wołczeckiego uroczystym wejściem wraz ze Służbą Liturgiczną Ołtarza do świątyni rozpoczęli sprawowanie Mszy św.

Na początku Mszy św. ks. Jakub odczytał dekret ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego o uhonorowaniu naszego ks. Proboszcza Jerzego Kordiaka honorowym Kanonikiem gorzowskiej kapituły, a następnie przedstawiciele różnych grup działających w parafii, delegacje szkół, Rady Miasta oraz Urzędu Miasta i Gminy złożyli życzenia naszym kapłanom.

Po wstępie i akcie pokuty po raz ostatni w chwale uroczystego Gloria zabiły kościelne dzwony i instrumenty liturgiczne, które od tej chwili zastąpiły drewniane kołatki.
W Liturgii Słowa posługę pełnili: Dorian Góral i nadzwyczajny szafarz Krzysztof Krzywak oraz organista Rafał Rzeszuto.

Podczas homilii ks. Wikariusz mówił o istocie Eucharystii. Ks. Proboszcz dokonał obmycia nóg trzynastu mężczyznom z parafii.

Animację Mszy św. uświetniła Schola Młodzieżowa oraz Liturgiczna Służba Ołtarza, zaś dary ołtarza nieśli nasi kościelni: Bogdan Maciejewski, Adam Frąckowiak i Franciszek Bładyko.

Komunia Święta była rozdawana pod dwiema postaciami.
Komentarz do przebiegu uroczystości Wielkiego czwartku czytała Karolina Chybin.

Na końcu Eucharystii kapłani w uroczystej procesji przenieśli Ciało Chrystusa – do Ciemnicy – symbolicznego miejsca trwania Chrystusa przed Męką.


Następnie, po odśpiewaniu I części Gorzkich Żali, Wspólnota Królowej Pokoju przy czuwaniu Liturgicznej Służby Ołtarza prowadziła adorację do 22:00.

FOTO:  Małgorzata Szafrańska