24. Marzec, 2019

Jedną z pięknych polskich tradycji wielkopostnych są Gorzkie Żale śpiewanie w polskich kościołach w każdą niedzielę w czasie 40-dniowej pokuty.
W naszej parafii to nabożeństwo odbywa się w niedzielny wieczór od godz. 17:30 przed wieczorną Eucharystią.
Tegoroczne Nabożeństwo Gorzkich Żali prowadzi nasz Rezydent ks. dr Dariusz Wołczecki, który głosi kazania pasyjne. Organista Rafał Rzeszuto grą na organach i śpiewem przewodzi temu nabożeństwu.

24.03.2019 r.   FOTOGALERIA  Z  GORZKICH  ŻALI

FOTO: Jerzy Ganecki


Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. – po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).
Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część:

Zachęta
Część I (I i IV Niedziela Wielkiego Postu)
Część II (II i V Niedziela Wielkiego Postu)
Część III (III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa)