25. Marzec, 2018

25.03.2018r. w Niedzielę Palmową czyli w Niedzielę Męki Pańskiej podczas wszystkich Mszy św. kapłani święcili przyniesione przez wiernych palmy. Główny celebrans Mszy św. wnosił do świątyni dużą gałązkę palmową, której jako pierwszej dokonał poświęcenia, a następnie wszystkie palmy przyniesione przez wiernych na Mszę św.

Podczas Mszy św. Ewangelię Męki Pańskiej według św. Marka czytali: główny celebrans Mszy św., nadzwyczajni szafarze, lektorzy i ministranci.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Palma to symbol męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa.
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła – znana już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Rozpoczyna Wielki Tydzień i jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.

Foto: Agnieszka Chwałkowska, Jerzy Ganecki