15. Sierpień, 2017

15.08.2017r. w kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W naszej parafii Msze św. były odprawiane jak w niedziele wakacyjne tj. w kościele parafialnym o 09:30, 11:00 i 18:30, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 08:15 i w Chlastawie o godz. 12:15. Podczas Mszy św. kapłani poświęcili zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych.

Foto: Jerzy Ganecki

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji jest znane jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP Papież Pius XII ogłosił w 1950 roku.
W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

Do NMP Wniebowziętej

Dziś niebo całe z chórem Aniołów
przed Matką Jezusa chylą swe czoła
z ciałem i duszą wzięta do nieba