23. Listopad, 2016

23.11.2016r. w kościele parafialnym odbyło się przedstawienie „ Zaduszki poetyckie” poświęcone twórczości poety ks. Jana Twardowskiego.
Zaduszki rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego, które prowadziły Beata Mielniczuk i Katarzyna Żytyńska. Koronka była w intencji zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, a także za tych Bezimiennych, o których warto pamiętać i o wszystkich Zapomnianych.

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-1

„Spotykamy się po raz pierwszy na Zaduszkach poetyckich z cyklu „Naucz się dziwić”, pt. „Pamięci tych, co odeszli…”. Gromadzimy się tutaj, aby wspólnie się zadumać, zadziwić, zatrzymać oraz ubogacić dzięki tym ludziom, którzy żyli na ziemi i już z niej odeszli. Pozostawili jednak po sobie wspaniałe owoce. Dzisiaj – opowieść o jednym takim niezwykłym człowieku, ks. Janie Twardowskim.” – mówił narrator Kamil Kowalczyk.
„Pamiętajmy jednak, że nie jest to czas smutku i strachu przed śmiercią. Pomyślmy o tym święcie i związanych z nim tradycjach inaczej: to wspaniała okazja, by docenić życie, dostrzec jego piękno i zapragnąć lepiej żyć! O tym, że trzeba spieszyć się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-13

Te myśli, towarzyszyły zaduszkom poetycko-muzycznym przygotowanym przez miejscową Grupę Międzypokoleniową. Całości towarzyszył komentarz, który był okazją do różnorodnych przemyśleń związanych z naszym życiem. Do każdego z tekstów dobrany został podkład muzyczny, a niemałe wrażenie robiły prezentacje multimedialne oraz jesienna dekoracja ze zniczami.

Księdzu Janowi Twardowskiemu głosu użyczył ks. Wikariusz Norbert Lasota.

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-6

Życie i twórczość poety przedstawili: Kamil Kowalczyk, Klaudia Kaczmarek i Kornelia Smogur, a wiersze poety recytowali : Iwona Lichtarowicz, Karolina Chybin, Amelia Najda, Julia Półtorak i Milena Ratajczak.

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-7

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-8

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-9

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-10

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-16

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-17

Piękny utwór poezji zaśpiewała Aleksandra Strugała.

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-11

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-12

Organizatorzy podziękowali także za pomoc i wsparcie rodzicom wykonawców, Aliny Dzięciątkowskiej i Szkole Podstawowej w Zbąszynku, Proboszczowi ks. kan. Jerzemu Kordiakowi i Bogdanowi Maciejewskiemu oraz Michałowi Łysiakowi.

Inicjatorem i reżyserem całości przedstawienia był Krzysztof Krzywak Fundacja „Spieszmy się”.

Ksiądz Jan Twardowski odszedł do wieczności po długiej chorobie w wieku 90 lat – zmarł 18 stycznia 2006 roku. Jego wiersze mówią nie tylko o Bogu, ale również o najzwyklejszych ziemskich sprawach: o miłości ludzi, o pięknie przyrody, o radościach i smutkach, o potrzebie kochania bliźniego, o pobłażliwości dla ludzkich wad, o tolerancji. Ton jego utworów jest żartobliwy, dowcipny i pełen wyrozumiałości i łagodności.

Na zakończenie Kornelia Smogur przedstawiła własny wiersz, który zdobył nagrodę Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „JANOWY TURNIEJ LITERACKI” w Warszawie, który był organizowany z okazji 100 rocznicy urodzin poety.

Poezja

Jezu który nie brałeś pióra do ręki
powiedz dlaczego kiedy się pisze
świat wydaje się lepszy
i wróbel na oknie podchodzi bliżej
co tkwi w poezji, że wzrusza
dlaczego przy niej serce mięknie
odpowiedź prosta
piękno jest w poezji i poezja w pięknie.

Tekst zebrał, opracował i przedstawienie wyreżyserował: Krzysztof KRZYWAK
Foto: Zdzisław NOWAK

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-2

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-3

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-4

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-5

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-14

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-15

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-18

23-11-16-zaduszki-poetyc_zmn-19